null

Film naszego stypendysty na festiwalu Nowe Horyzonty

Drukuj otwiera się w nowej karcie
kadr z filmu Matecznik

Film ”Matecznik” w reżyserii Grzegorza Mołdy zostanie pokazany na festiwalu Nowe Horyzonty, w sekcji Odkrycia. To będzie polska premiera obrazu, który powstał m.in dzięki stypendium artystycznemu m.st. Warszawy.

Grzegorz Mołda otrzymał w 2019 roku stypendium artystyczne na prace nad scenariuszem do swojego pełnometrażowego debiutu fabularnego. Pierwszy klaps na planie “Matecznika” padł w grudniu 2020 roku. Film opowiada historię dwójki ludzi, żyjących w mieszkaniu treningowym. Marta opiekuje się Karolem, który jest objęty dozorem elektronicznego – nie może opuścić mieszkania. Rodzi się między nimi skomplikowana relacja oparta poczuciu władzy, ale też potrzebie miłości i bliskości.  

“Matecznik” to zgrabnie przeplatający konwencje dramatu społecznego, czarnej komedii i thrillera film o nauce dobrego wychowania. W zamkniętym, jasnym i czystym mieszkaniu spotykają się „kursant” i „nauczycielka”. Wychodząc od intymnej, kameralnej sytuacji, reżyser brawurowo kreśli na ekranie radykalną krytykę procesu przygotowania do życia w rodzinie i społeczeństwie. Stawia przy tym prowokacyjne pytania o odległość, jaka dzieli wychowanie od tresury, bliskość od opresji, miłość od kontroli.

- tak o filmie piszą organizatorzy 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Film “Matecznik” zostanie pokazany w sekcji Odkrycia. Główne role grają Agnieszka Kryst i Michał Zieliński, scenariusz napisali wspólnie reżyser Grzegorz Mołda oraz Monika Powalisz. 

Festiwal Nowe Horyzonty rozpocznie się 21 lipca – jego stacjonarna edycja odbędzie się we Wrocławiu (do 31.07), a festiwalowe pokazy online trwać będą od 21 lipca do 7 sierpnia. Szczegóły na stronie festiwalu