null

Remigiusz Grzela. Trzy życia Ireny Gelblum - spotkanie autorskie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
28.03.2023 19:00 - 28.03.2023 21:00
Remigiusz Grzela. Trzy życia Ireny Gelblum - spotkanie autorskie

Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na premierowe spotkanie z Remigiuszem Grzelą, autorem książki „Trzy życia Ireny Gelblum”. Fragmenty książki przeczyta Jerzy Walczak, aktor Teatru Żydowskiego, a spotkanie poprowadzi Katarzyna Kasia.
.

Minęło dziesięć lat, odkąd Remigiusz Grzela wyruszył w biograficzną podróż z Ireną Gelblum: łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim, członkinią Mścicieli, którzy tuż po wojnie odpłacali Niemcom za Holokaust, krótko mieszkanką Palestyny, dziennikarką, która wróciła do komunistycznej Polski, by ją opuścić w efekcie antysemickiej nagonki w 1968 roku, wreszcie poetką i tłumaczką literatury polskiej we Włoszech, skąd z powrotem przyjechała do kraju urodzenia, aby w nim umrzeć w 2009 roku. Efektem tych poszukiwań była publikacja: "Wybór Ireny" z 2014 roku. Teraz autor zmierzył się z jej życiem jeszcze raz, pozyskując nowe relacje i dokumenty. Wstęp do książki “Trzy życia Ireny Gelblum” napisał historyk, Norman Davies.

Choć Irena stała mi się bliższa i ujrzałem w niej człowieka z krwi i kości, to nadal pozostaje tajemnicza i nieuchwytna. Taka była dla wszystkich, którzy się z nią zetknęli. O takiej też opowiadam Czytelnikom

- pisze we wstępie autor książki, Remigiusz Grzela, związany na co dzień z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

Podczas spotkania fragmenty książki przeczyta aktor Jerzy Walczak. Spotkanie poprowadzi publicystka, dziennikarka i filozofka Katarzyna Kasia.

Wstęp wolny.
 

Źródło: Facebook

 

 

 

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap