null

Jacek i Placek wkraczają na scenę Teatru Lalka!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plakat do spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" w Teatrze Lalka
Projekty do spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc"

To już ostatnie chwile przed premierą “O dwóch takich, co ukradli księżyc” w Teatrze Lalka. Teatralną adaptację powieści Kornela Makuszyńskiego wyreżyserował Jarosław Kilian. Historia Jacka i Placka opowiedziana zostanie na scenie w planach aktorskim i lalkowym.

“O dwóch takich, co ukradli księżyc” to klasyczna historia z morałem, której uniwersalizm urzeka do dziś – podkreśla reżyser i dyrektor Teatru Lalka, Jarosław Kilian. 

Powieść Kornela Makuszyńskiego jest arcydziełem literatury dla dzieci. Historia Jacka i Placka jest przypowieścią o synach marnotrawnych, którzy wyruszają z domu rodzinnego w poszukiwaniu lepszego życia. Ich droga naznaczona jest pasmem kłamstw, oszustw i złych czynów. Bracia w swej wędrówce doznają goryczy i zwątpienia, ale też powoli odkrywają dobro i piękno świata. To zmienia ich życie. Wracają do domu skruszeni, przemienieni i dojrzalsi.

Do realizacji przedstawienia zaangażowano czołowych twórców: Joanna Rusinek zaprojektowała scenografię, Emil Wesołowski przygotował choreografię, a muzykę (graną na żywo!) skomponował sam Grzegorz Turnau. 

Wymyśliłem sobie, że piosenki w metaforycznej, skrótowej formie mogą również posuwać akcję do przodu, snuć opowieść. I tak się stało, że dopisałem do tej adaptacji teksty piosenek, a Grzegorz Turnau skomponował muzykę. To się nieco rozrosło i przybrało formę śpiewogry, bo nie chcę tego nazywać musicalem. Jak się wydaje ta śpiewogra dopełnia sensy tej pięknej powieści Makuszyńskiego

- mówi Jarosław Kilian. 

W spektaklu w role Jacka i Placka wcielą się Hanna Turnau i Magdalena Pamuła. W obsadzie także: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Andrzej Perzyna, Olga Ryl-Krystianowska, Wojciech Słupiński, Piotr Tworek.

Premiera w sobotę 16 grudnia. Więcej o spektaklu można przeczytać na stronie Teatru Lalka. 

Aktorki i aktorzy na scenie
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Projekt lalki i maski oraz realizacja - papierowa maska, do spektaklu "O dwóch takich co ukradli Księżyc"
Papierowe maski do spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc"
Plakat do spektaklu "O dwóch takich, co ukradli księżyc" w Teatrze Lalka