Obfitość majowych premier w warszawskich teatrach

puste czerwone fotele na widowni

Wśród premierowych sztuk znajdziemy m.in. komediowy hit teatralny, tekst na podstawie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza czy też spektakl inspirowany „Szklanym kloszem" Sylvii Plath.

Przed nami jeszcze w maju kilka premierowych spektakli. Spośród nich każdy miłośnik teatru z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzania warszawskich teatrów.

Spektakl wysokich lotów

W Teatrze Komedia 16 maja odbędzie się premiera sztuki "Boeing Boeing"Komediowy hit teatralny w gwiazdorskiej obsadzie od lat przyciąga tysiące widzów. W 1991 roku sztuka została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej wystawiany spektakl w historii. Sztuka opowiada historię Maksa, któremu wydaje się, że wie, jak korzystać ze wszystkich zalet poligamii, unikając jednocześnie jej wad. W spektaklu zagrają: Elżbieta Jarosik, Karolina Chapko, Anna Jarosik, Adriana Kalska, Mikołaj Roznerski, Michał Meyer/Bogusław Kudłek.

K. w zamku

Od 20 maja w Teatrze Dramatycznym zobaczyć będziemy mogli spektakl “Zamek”. Bohaterem sztuki i powieści Franza Kafki (na podstawie którego powstał spektakl) jest K., który pewnego dnia zjawia się w miejscowości leżącej u stóp zamkowej góry. Zagadkowa obecność K. budzi z letargu mieszkańców, a jego wszystkie działania zdają się skupiać na jednym pragnieniu – dostaniu się do zamku. Na scenie zobaczymy: Modesta Rucińskiego, Łukasza Lewandowskiego, Henryka Niebudka, Marcina Sztabińskiego, Małgorzatę Rożniatowską, Lidię Pronobis, Agnieszkę Roszkowską i Marcina Sztendela.

Wnikliwy portret rodzinny

Dramat Andrew Bovella “To wiem na pewno” w reżyserii Iwony Kempy – już 21 maja na Scenie 20.
Poruszająca sztuka australijskiego autora to portret rodziny – małżeństwa z czwórką dorosłych dzieci, które próbują określić siebie wobec oczekiwań rodziców. W tej ciepłej przejmującej historii, można odnaleźć wiele znajomych sytuacji rodzinnych i własnych doświadczeń. Przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie i z udziałem utalentowanych studentów Aktorstwa Akademii Teatralnej w Warszawie: Agata Kulesza, Przemysław Bluszcz, Paulina Gałązka, Waleria Gorobets, Paweł Gasztold-Wierzbicki, Jan Wieteska.

“Ballady i romanse” 200 lat później

Najnowsza premiera Teatru 21 inspirowana jest "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza. W spektaklu “Libido romantico”  aktorzy i aktorki, twórcy i twórczynie rzucają wyzwanie współczesnemu społeczeństwu. Sięgając po klasyczne i (wydawałoby się) ujarzmione, narodowe, uświęcone teksty narodowego wieszcza, odnajdują w nich swój głos. Na scenie zobaczymy aktorki i aktorów: Maję Kowalczyk, Daniela Krajewskiego, Barbarę Lityńską, Aleksandra Orlińskiego, Piotra Sakowskiego, Aleksandrę Skotarek, Magdalenę Świątkowską i Remigiusza Kijaka (gościnnie).

Opowieść o dobrych i złych Aniołach

Anioł Stróż budzi Eustachego w środku nocy, aby mu powiedzieć, że rzuca robotę i przestaje go chronić. Już nikt nie będzie strzegł naszego bohatera przed Chorobą i Śmiercią walczącymi o jego duszę i przyszły los. Dla Eustachego nadeszła pora, aby uwierzyć w dobre i złe Anioły...

Teatr Druga Strefa zaprasza od 21 maja na Magazynową 14A na premierę “Between”. Scenariusz powstał na podstawie 4 opowiadań ukraińskich autorów: Stasia Wolskiego, Władysława Skripacha, Serhija Striletskiego i Wasyla Władimirskiego. Autorem scenariusza i jednocześnie reżyserem inscenizacji jest ukraiński twórca Ihor Chayka. Obsada spektaklu: Halina Chrobak, Katarzyna Kozak, Walentyna Sizonenko, Mikołaj Osiński, Karol Sławek oraz Karol Włoch.

Mistrz w monodramie

27 maja w Teatrze Ateneum odbędzie się premiera “Meneliady”. Podczas spektaklu zobaczymy, jak wiele o nas samych i o dzisiejszym świecie można opowiedzieć z perspektywy śmietnika i odpadów, którymi codziennie zasypujemy naszą planetę.
Występujący w tym monodramie Marian Opania gra outsidera o naturze filozofa, znawcę jasnych i ciemnych stron życia, ale i romantyka o czułym sercu. A menel z „Meneliady” kiedyś miał wszystko, dziś nie ma nic. A może... właśnie jest odwrotnie?

Depresja pod kloszem

Od 3 czerwca na scenie Teatru Studio zobaczymy spektakl o współczesnym doświadczeniu depresji, inspirowany “Szklanym kloszem” Sylvii Plath i biografią autorki. Sztukę “Plath” przygotowują: Katarzyna Kalwat (reżyseria), Agata Adamiecka-Sitek (dramaturgia) oraz Bożena Keff (tekst). Sztuka stanowi próbę kulturowej diagnozy współczesnej depresji.
Na scenie zobaczymy: Dominikę Biernat, Dominikę Ostałowską, Bartosza Porczyka, Halinę Rasiakównę, Andrzeja Szeremetę, Ewelinę Żak oraz studentki i studentów z Akademii Teatralnej w Warszawie.