null

Tropem starych posadzek. Katarzyna Komar-Michalczyk

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fragment posadzki w dawnym banku, jasne małe płytki układają się w kwiatowy, regularny wzór
Posadzka w sali kasowo-operacyjnej | Autor: Katarzyna Komar-Michalczyk

„Dziedzictwo niedostrzegane. Historyczne posadzki Warszawy (1850–1939)” - to projekt, na który Katarzyna Komar-Michalczyk otrzymała stypendium artystyczne m.st. Warszawy, w dziedzinie opieki nad zabytkami. Projekt polega na inwentaryzacji i dokumentacji posadzek w warszawskich kamienicach.

Katarzyna Komar-Michalczyk pracuje w miesięczniku „Stolica” i w fundacji Hereditas, zajmującej się ochroną dziedzictwa postindustrialnego. Nasza stypendystka prowadziła projekty dokumentacji i inwentaryzacji detalu architektonicznego warszawskiej Pragi, koordynowała też inicjatywy badawcze, edukacyjne i wydawnicze, współdziałając z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, Fundacją na Starej Pradze, Arte, Muzeum Warszawskiej Pragi i urzędów dzielnic. Od lat współpracuje też z Fundacją Otwartego Muzeum Techniki. Publikowała w „Spotkaniach z Zabytkami”, „Stolicy”, „Skarpie Warszawskiej”, „Kronice Warszawy” i na portalu „Varsavianista” prowadzonym przez fundację Hereditas.

Właśnie na łamach portalu Varsavianista ukazała się obszerna, bardzo ciekawa publikacja zatytułowana “Skromność na miarę epoki, czyli o wybranych elementach wystroju Banku Dyskontowego przy ul. Fredry 8”. Część artykułu powstała w rezultacie projektu “Dziedzictwo niedostrzegane – historyczne posadzki Warszawy (1850-1939)”, realizowanego przez autorkę w 2021 r. ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.