null

Spektakle dla najmłodszych - jest w czym wybierać!

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Warszawskie teatry dla dzieci i młodzieży gorąco zapraszają w te zimowe dni. W repertuarze wiele ciekawych spektakli - dla każdej grupy wiekowej.

Pierwsze spotkanie z teatrem można mieć już w bardzo młodym wieku, nawet przed pierwszymi urodzinami. Spektakle dla "najnajów", czyli najmłodszych maluchów (od kilku miesięcy do kilku lat) są w repertuarze Teatru Baj. To np. "Książeczka", "Śpij" czy "Kuchnia pełna niespodzianek", odpowiadające potrzebom małych widzów. 

To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki. Brak tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością. Jednym z głównych założeń nurtu Bajowe Najnaje jest stymulowanie rozwoju, wyobraźni i kreatywności dzieci.

Przedstawienia odbywają się w specjalnie zaaranżowanej przytulnej przestrzeni, tak by najmłodsi czuli się bezpiecznie i komfortowo. 

Rysunek stylizowanego śmigłowca i domu na brzoskwiniowym tle. Białe i czarne napisy.

Bardzo młodą publiczność (od 3 roku życia) zaprasza także Teatr Guliwer, który niedawno świętował swoje 75-lecie. Już w najbliższy weekend na mokotowskiej scenie można będzie obejrzeć spektakl "Ach, jak cudowna jest Panama", który miał swoją premierę pół roku temu. W styczniu wraca też najnowsza premiera Guliwera - "Miasto świateł" (dla widzów od 8 roku życia), koprodukcja z Unią Teatr Niemożliwy. Inspiracją do powstania scenariusza "Miasta" były historie mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Scenografia, zbudowana z elementów z recyklingu, jest przestrzenią przeżyć i codziennym świadkiem różnych zdarzeń.

Nastoletnim widzom - oraz ich rodzicom - polecamy "Boską komedię" w Teatrze Lalka. To wędrówka przez Piekło, Czyściec i Raj, w którą włączony zostaje Każdy - zagubiony Everyman, stając wobec wyzwań i niebezpieczeństw otaczającego świata.

Perspektywy metafizyczna i filozoficzna nakreślone w dziele przez Dantego dziś, „w czasach zarazy”, nabierają szczególnej wagi. Adaptacja Jarosława Mikołajewskiego, będąca swoistym reportażem z zaświatów, przybliża i oswaja tematykę utworu.

W podróży nie zbłądzimy dzięki muzyce Grzegorza Turnaua i pieśniom wykonywanym przez aktorów. Spektakl miał premierę 4 grudnia 2021 roku, najbliższe spektakle grane będą 15, 16, 18 i 19 stycznia. 

Na szarym tle ciemnoszary widok na górę i jej lustrzane odbicie. Napis Boska komedia wg Dantego i Teatr Lalka