Praktyki i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie to nasze wspólne dziedzictwo. Zachęcamy do lektury przewodnika po niematerialnej Warszawie.
Co sprawia, że czujemy się gdzieś "u siebie"? Znajomy widok z okna? To, że wiemy jaką melodię wygrywa zegar na pobliskiej wieży? A może to, że właśnie z naszej inicjatywy powstał mural na ścianie pobliskiego garażu? Wspomnienia z dzieciństwa, w których zapach chryzantem i płomyki zniczy na pierwszego listopada mieszają się ze smakiem pańskiej skórki?
We wszystkich tych sytuacjach kryją się wiedza, praktyki i działania, które składają się na zjawisko określane jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. To ono buduje poczucie wspólnoty i zadomowienia.
W publikacji "Niematerialna Warszawa. Wspólne dziedzictwo naszego miasta" autorki - Ewa Klekot oraz Hanna Schreiber - zwracają uwagę na różne zjawiska współtworzące niematerialne dziedzictwo stolicy. Wyjaśniają w niej, jak dziedzictwo rozumieć w świetle Konwencji UNESCO dotyczącej jego ochrony, jak należy o nie dbać i dlaczego warto je chronić.
Zachęcamy do lektury przewodnika po naszym wspólnym dziedzictwie.
Dbamy o niematerialne dziedzictwo
W lutym 2020 roku powołano przy Biurze Kultury Zespół ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warszawy. Pierwszym efektem jego prac był raport „Niematerialna Warszawa: Tradycje, zwyczaje, praktyki we współmieście” autorstwa dr Hanny Schreiber i dr Ewy Klekot. Opracowanie łączy idee zawarte w Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z wytycznymi najnowszej polityki kulturalnej miasta stołecznego Warszawy z 2020 roku.
Aby przybliżyć mieszkańcom ideę niematerialnego dziedzictwa w czerwcu tego roku rozpoczął się cykl spotkań online (realizowany wspólnie z Domem Spotkań z Historią) poświęconych warszawskim tradycjom i zwyczajom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Na pierwszym z nich, autorki raportu przedstawiły wyniki swoich badań. Raport stanowi punkt wyjścia do dalszych debat.
W sierpniu miał swoją premierę film, w którym Jan Młynarski ze swoim zespołem opowiedział historię warszawskiego tanga. W ostatniej w tym roku odsłonie cyklu Jerzy Stanisław Majewski będzie oprowadzać nas po warszawskich knajpach, kawiarniach i barach kawowych, odsłoni ich historię - dawną i współczesną. Filmy powstają we współpracy z Domem Spotkań z Historią.