null

Kulturalna i zielona Warszawa - to jest to!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
książka pod tytułem Zielona Warszawa, szara okładka i zielony napis, w tle gęsty zielony bluszcz
Zielona Warszawa. Alternatywny przewodnik.

Razem z Domem Spotkań z Historią zapraszamy na premierę „Zielonej Warszawy”, malowniczego przewodnika po przyjaznej mieszkańcom, tętniącej własnym życiem i roślinnością stolicy. Już w najbliższą sobotę (6.08) spotkanie z autorką książki, Agnieszką Kowalską, poprowadzi Jaśmina Wójcik, artystka i aktywistka, stypendystka m.st. Warszawy.

Agnieszka Kowalska, autorka “Zielonej Warszawy”, oprowadza po swoich ulubionych warszawskich miejscach, przedstawia artystyczne i architektoniczne projekty oraz działania mieszkańców, które wzbogacają miejską różnorodność biologiczną. Czytelniczki i czytelników “alternatywnego przewodnika” zabiera w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż porośniętych roślinnością nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowiczów i zagląda na stołeczne balkony. 

Warszawa jest miastem, po którym można chodzić niemal wyłącznie zielenią. Bardzo lubię oprowadzać tak znajomych. Przy okazji i tak zobaczą najważniejsze budynki, a przyjemność z takiego spaceru jest znacznie większa. Zabieram Was więc na moje warszawskie zielone szlaki. I od razu uprzedzam – nie znajdziecie tu precyzyjnie, ulica po ulicy, zapisanych tras. Ta książka jest pochwałą miejskiej włóczęgi. Ma zachęcać do znajdowania zielonych szczelin, oddechu, przyjemności w betonowym, pędzącym do przodu mieście

- mówi Agnieszka Kowalska, autorka przewodnika “Zielona Warszawa”. W publikacji można przeczytać m.in. o warszawskich parkach, ogrodach i działkach, o Otwartym Jazdowie, dzikich zwierzętach zamieszkujących stołeczne lasy, parkowych rzeźbach, artystkach i artystach tworzących “zielone” projekty (Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Marcin Chomicki, Maria Korsak i inni), czy o zasłużonych warszawskich architektkach (Alina Scholtz, Halina Skibniewska). “Zielona Warszawa” to także podpowiedzi ciekawych spacerów – po obu stronach Wisły.   

Premiera i spacer 

W sobotę 6 sierpnia odbędzie się premiera tej publikacji. Agnieszka Kowalska oraz Jaśmina Wójcik porozmawiają o swoich skojarzeniach dotyczących zieleni w mieście, opowiedzą o ulubionych miejscach na zielonej mapie stolicy i mieście dobrym do życia dla wszystkich jego mieszkańców – ludzi, roślin, zwierząt.  

Premiera alternatywnego przewodnika rozpocznie się o godz. 16.00 w Domu Spotkań z Historią (Karowa 20). Po spotkaniu rozpocznie się spacer śladem zieleni po skwerze ks. Jana Twardowskiego i przyklasztornych ogrodach sióstr wizytek. 

Wystawa, dyskusje

Od 10 września do 1 października DSH zaprasza także na wystawę plenerową nawiązującą do przewodnika – “Zielona Warszawa. Miejskie inicjatywy ogrodnicze od XIX wieku do dziś”. Premierze książki będą także towarzyszyć spacery po zielonych zakamarkach stolicy oraz specjalnie utworzona grupa na Facebooku Akcja: Zielona Warszawa!, która zachęca do dzielenia się ulubionymi zielonymi miejscami oraz wspólnego tworzenia mapy zielonej Warszawy. 

na ziemi porośniętej małymi roślinkami rozłożona książka ze zdjęciami przedstawiającymi warszawskie lasy, tytuł u góry strony LASY / FORESTS
Zielona Warszawa - lasy

 

Agnieszka Kowalska – dziennikarka, z wykształcenia historyczka sztuki. Ogrodniczka amatorka i miłośniczka psów. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!”, „Warszawa Warsaw”, „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka”. Mieszkanka Falenicy.