null

Cykl czytań współczesnej dramaturgii ukraińskiej: "Przez skórę" Natalia Błok

Drukuj otwiera się w nowej karcie
04.04.2022 19:00 - 04.04.2022 21:00

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zaprasza na cykl stacjonarnych czytań współczesnej dramaturgii ukraińskiej organizowany w Laboratorium Dramatu.

Cykl rozpocznie czytanie sztuki Natalii Błok “Przez skórę”.

Czytania odbędą się stacjonarnie na Małej Scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.
Będą również transmitowane online na Facebooku Teatru Dramatycznego.

Wydarzenia będą tłumaczone na język ukraiński. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

„Historię co pięć lat piszą od nowa” – mówi nauczycielka z dramatu Natalii Błok, która przed laty uciekła przed wojną w Donbasie w głąb kraju. „Zdecydowała się na wyjazd dopiero wtedy, gdy już wszystko wokół zostało zbombardowane i na klatce została tylko ona jedna” komentuje narratorka, która ze szkoły dostaje krótki komunikat: proszę sprawdzić czy na ciałach dzieci nie pojawiło się nic podejrzanego. Ludzie i lekarze zaczynają mówić o epidemii...
W swojej sztuce Błok porównuję wojnę do choroby, która podstępnie atakuje kruche ciała i umysły ludzi: kobiet i mężczyzn, dzieci i osób starszych. Ta bolesna wizja rozlewającej się plagi pokazuje, że wojna opiera się na wytwarzaniu niepewności, na bombardowaniu świadomości, budowaniu strachu. W niezwykle szczerym i poruszającym kobiecym monodramie, napisanym kilka lat temu, autorka wtórując naszym obawom zadaje pytanie: jak funkcjonować w świecie naznaczonym wojennym okrucieństwem, jednocześnie nie tracąc chęci do życia i nadziei, że pokój czai się gdzieś za rogiem.

Po spotkaniu odbędzie się rozmowa z twórcami.
 

Źródło: strona Teatru Dramatycznego.