null

PYL / Petr Válek – Czeski Víkend w Komunie Warszawa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
23.09.2022 19:00 - 23.09.2022 21:00
Czerwony okrąg na niebieskim tle. Na biało tekst: "Czeski Vikend, PYL: Reality Surfing, Petr Válek, 23 września 20:30".
PYL / Petr Válek

Dla teatru Komuna Warszawa Petr Válek przygotowuje dźwiękowy performance, rodzaj instalacji jako dialogu z przestrzenią, a zarazem samonapędzający się taniec obiektów, wśród których będzie się poruszał jako owłosiony i nieco niekonsekwentny demiurg.

Petr Válek
Czeski muzyk, artysta, niezwykle aktywny performer i badacz dźwięku. Petr Válek (ur. 1976) znany jest ze swoich tworzonych chałupniczą metodą ruchomych urządzeń elektronicznych oraz niesamowitej liczby opublikowanych nagrań obejmujących kilkaset albumów. Zazwyczaj buduje mechaniczne i elektromechaniczne instrumenty dźwiękowe, obiekty samobieżne lub kinetyczne z artykułów gospodarstwa domowego i przedmiotów znalezionych. W ostatnich latach nagrywa również filmy „instruktażowe“ w swoim domowym studio, ogrodzie lub w przyrodzie, które zamieszcza na Facebooku. Dzięki tym filmom stał się prawdopodobnie najbardziej znanym na świecie współczesnym czeskim artystą eksperymentalnym.

PYL: Reality Surfing
Reality Surfing to wizualny performance, który proponuje widzom alternatywny model współistnienia ludzi i bytów nieżywych. Odkrywa nowe relacje między przedmiotami codziennego użytku poprzez ich materialność i obecność we wspólnej przestrzeni, w której przedmioty nabierają wartości równej ludzkim ciałom. Scenografia tworzy system, który działa według własnych reguł. Służy i domaga się służby; pochłania i dozuje; jego geometria jest równie bezsensowna jak jego destrukcyjne uczucia. Artystki zapraszają widzów do doświadczenia alternatywnego modelu współistnienia ludzi i istot nieżywych oraz do surfowania w nowej rzeczywistości stworzonej we współpracy z gąbkami, pomarańczami, maszynami, duchami i innymi niespodziewanymi bytami.

źródło: Komuna Warszawa

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.