null

„Radość czytania Szymborskiej” - w Wypożyczalni przy Świętojańskiej 5

Drukuj otwiera się w nowej karcie
16.03.2023 10:00 - 30.06.2023 19:00
Wypożyczalnia nr 43, Świętojańska 5, 00-266 Warszawa
wnętrze wypożyczalni z półkami na ksiązki na bocznej ścianie jednej z półek zdjecie portretowe noblistki poetki Wisławy Szymborskiej
Autor: materiały organizatora - Wypożyczalnia przy ul. Świętojańskiej 5

Szymborską winno się czytać. Szymborską winno się znać. Ta znajomość dla ludzi myślących, a przy tym wrażliwych, winna okazać się powinnością nie tylko wobec uniwersalnych strof naszej noblistki i jej samej, ale także względem własnej inteligencji. W trwającym właśnie Roku Szymborskiej jedną z takich okazji stanie się z pewnością wystawa w filii śródmiejskiej biblioteki. Oglądajmy zatem. I czytajmy. Bowiem „nic dwa razy się nie zdarza”...

Wypożyczalnia nr 43 przy ul. Świętojańskiej 5 zaprasza na trwającą do czerwca br. wystawę  „Radość czytania Szymborskiej”. Ekspozycja w pomieszczeniach biblioteki prezentuje kopie fotografii poetki, fragmentów odręcznie pisanych listów oraz pocztówek własnej produkcji w formie zabawnych kolaży. Szymborska zaczęła je tworzyć na przełomie lat 60. i 70. Powstawały przez długi okres jej życia.

Z dorobku piśmienniczego poetki bibliotekarze wybrali i wydrukowali około stu najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych ich zdaniem utworów, z których każdy zainteresowany Czytelnik będzie mógł wybrać te, które spodobają mu się najbardziej i zabrać je ze sobą, aby poczytać (np. w domu przy kawie). Na Świętojańskiej jest możliwość obejrzenia różnych wydań twórczości poetki i. oczywiście, wypożyczenia tomików poezji, jak też książek poświęconych Wisławie Szymborskiej i jej twórczości.

Udostępnione na wystawie zdjęcia, listy i kolaże w większości pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

mail

Senat Rzeczypospolitej Polskiej (uchwałą z 2 lipca 2022 r.) zdecydował, że Wisława Szymborska (1923-2012) będzie patronką roku 2023. Poetka urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku przypada zatem 100. rocznica jej urodzin. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

Najpopularniejsze cytaty Z Szymborskiej

Sprawdź lokalizację na mapie