null

Książka-finalistka: „Izbica, Izbica” Rafała Hetmana

Drukuj otwiera się w nowej karcie
okładka książki "Izbica, Izbica" i czarno-białe zdjęcie autora, Rafała Hetmana
Rafał Hetman "Izbica, Izbica"

Reportaż Rafała Hetmana „Izbica, Izbica” (Wydawnictwo Czarne) to jedna z pięciu książek nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

„Izbica, Izbica, żydowska stolica” ‒ mówiono przed wojną o podlubelskim miasteczku. Obok nielicznych chrześcijan żyło tam cztery tysiące Żydów. Zniknęli z powierzchni ziemi. Niemcy zamienili sztetl w getto tranzytowe i ‒ z pomocą polskich sąsiadów ‒ „oczyścili” z żydowskich mieszkańców. Rafał Hetman z pietyzmem rekonstruuje tragiczną historię, przywraca pamięć o wydawanych i mordowanych. Śledzi losy garstki Żydów, którzy przeżyli, ale nie mieli dokąd wracać. Opowiada też o dzisiejszej Izbicy: zostały tam pożydowskie domy i resztki splądrowanego kirkutu. O przeszłości się milczy, nie tylko w Izbicy.


- tak o książce Rafała Hetmana pisze jurorka Nagrody im. R. Kapuścińskiego, Elżbieta Sawicka.

Rafał Hetman – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu (CzytamRecenzuje.pl).