null

Ostatnie dni wystawy Refugees Welcome

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Sala z dużym ekranem, na którym wyświetlany jest napis DZIĘKUJEMY, ściana z półkami pełnymi książek, ludzie siedzący na krzesłach twarzami do ekranu
Po aukcji Refugees Welcome | Autor: Marta Ejsmont

Kto nie odwiedził jeszcze wystawy Refugees Welcome w Muzeum nad Wisłą, ma ostatnią szansę. Ekspozycja potrwa już tylko do niedzieli. Na weekend Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które jest gospodarzem wystawy, planuje pełen atrakcji finisaż.

Sztuka pokazywana na wystawie "Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców" powstawała na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat. Najstarsze podarowane na aukcję prace pochodzą z początku lat 70., a znaczna część osób zaproszonych do współpracy przygotowała nowe obrazy, rysunki czy rzeźby z myślą o tym wydarzeniu. 

Solidarnościowy salon sztuki

5 listopada w Muzeum nad Wisłą odbyła się aukcja dzieł składających się na wystawę. Dochód z niej został przeznaczony na działania wspierające osoby w sytuacji uchodźczej. Udało się zebrać rekordową kwotę – 1 283 100 złotych! Pieniądze te zasilą dwa programy od lat skutecznie prowadzone przez Fundację Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z programów łączy uchodźców i uchodźczynie z osobami z Warszawy, które udostępniają im własne mieszkania; drugi pomaga w poszukiwaniu pracy, oferuje pomoc prawną i psychologiczną oraz kursy języka polskiego.

Pożegnanie z wystawą

W sobotę 9 grudnia, czyli przedostatni dzień wystawy "Refugees Welcome", Pawilon nad Wisłą “przejmie” Fundacja Ocalenie. Zaplanowane są oprowadzania po wystawie z przedstawicielkami fundacji, rozmowy o działaniach fundacji, świąteczno-prezentowe polecajki i inne niespodzianki.

W niedzielę 10 grudnia odbędą się ostatnie oprowadzania po wystawie, a dzień zwieńczą działania performatywne i koncert zespołu Proszek.