null

Laboratorium pomysłów na dobry film

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: materiały CKF im. A. Wajdy

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami zaprasza młodych krytyków i krytyczki oraz dorosłych twórców i twórczynie do udziału w 3. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych.

Program jest skierowany do filmowców i artystów będących na początku swojej drogi twórczej oraz tych, dla których film dokumentalny jest nowym, interesującym obszarem: nauczycieli, edukatorów, animatorów, rodziców, osób pracujących z dziećmi. Istotną rolę odgrywają w nim również młodzi ludzie, którzy na bieżąco konsultują pomysły dorosłych i rozwijają swój warsztat krytyczny.

Dla przyszłych dokumentalistów i dokumentalistek

Program jest dokumentalną "zerówką". Od września do maja, podczas siedmiu spotkań warsztatowych jego uczestnicy i uczestniczki będą pracować nad pomysłem na film dokumentalny dla młodego widza, przechodząc etapy konkretyzowania tematu, poszukiwania bohatera lub bohaterów, tworzenia dokumentacji, przygotowania pakietu produkcyjnego (treatment, teaser, eksplikacja reżyserska, pitch-deck). Każde spotkanie będzie dotyczyć innego tematu i będzie kończyć się zadaniem do wykonania między warsztatami.

Tutorami programu są: Katarzyna Lesisz – reżyserka, autorka krótkometrażowego filmu dokumentalnego „Tańczę dla ciebie” oraz Maciej Cuske – polski reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, operator i wykładowca akademicki. Nad procesem twórczym będą czuwały Diana Gaik i Karolina Śmigiel.

W programie przewidziane są również konsultacje z psychologiem. W maju odbędą warsztaty przygotowujące do finałowego pitchingu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity przed gronem ekspertów z branży filmowej podczas 4. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodego Widza.

Oprócz warsztatów w gronie dorosłych bardzo ważną częścią programu są spotkania z młodymi ekspertami, którzy wspólnie z twórcami będą oglądać i rozmawiać o filmach z sekcji Oki Doki Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Kto może wziąć udział?

Rekrutacja dorosłych uczestników i uczestniczek do programu trwa do 20 sierpnia 2022. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybrane 8 pomysłów. W przypadku dużej liczby zgłoszeń organizatorzy przewidują spotkania, po których zostanie wyłoniona lista uczestniczek i uczestników. Udział w programie jest bezpłatny. Zgłoszenia można dokonać poprzez specjalny formularz.

Rekrutacja młodych ekspertów (12-16 lat) programu trwa do 30 września 2022. Ich głównym zadaniem jest ocenianie pomysłów dorosłych. Od października 2022 do kwietnia 2023 wezmą również udział w sześciu spotkaniach warsztatowych, które pomogą im przygotować się do roli krytyków filmowych. Zgłoszenia można dokonać wypełniając formularz.

Warsztaty przygotowawcze na rozgrzewkę

Wszyscy dorośli twórcy zainteresowani udziałem w programie, którzy chcieliby zrobić film dokumentalny dla młodych widzów, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać, mogą wziąć udział w specjalnych spotkaniach w czerwcu i lipcu, które dobrze przygotują ich do rekrutacji. Udział w warsztatach jest bezpłatny – uczestnicy i uczestniczki mogą zgłosić się na wybrane warsztaty lub na wszystkie. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

  • 8 czerwca, godz. 17:00-20:00 / online

Zaciekawił Cię temat filmów dokumentalnych dla młodego widza, ale nic o tym nie wiesz? Weź udział w warsztatach z podstaw. Dowiesz się, jak wygląda rynek kina dokumentalnego w innych krajach, wspólnie obejrzymy kilka przykładów.

 

  • 22 czerwca, godz. 17:00-20:00 / online

Chcesz zrobić film, ale nie masz pomysłu? Weź udział w warsztatach z empatyzacji, szukania pomysłu i robienia dobrego researchu.

 

  • 6 lipca, godz. 17:00-20:00 / online

Masz pomysł, ale jest on niekonkretny? Weź udział w warsztatach z definiowania tematu filmowego i wstępu do dokumentacji.

 

Na warsztaty zapisać się można wypełniając formularz.

Więcej informacji na temat programu – na stronie Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy.