null

Kultura w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Syndrom Hamleta"

24 lutego mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Od roku warszawska kultura solidaryzuje się z narodem ukraińskim i wspiera osoby, które znalazły schronienie w Polsce. W związku z rocznicą stołeczne instytucje zapraszają na specjalne wydarzenia.

Jak ratować ukraińską kulturę?

Magazyn „Frieze" we współpracy z Solidarnym Domem Kultury “Słonecznik” oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na wydarzenie „Formy oporu. Rozmowa o tym jak uratować ukraińską sztukę i kulturę". 

Pełna inwazja Rosji na Ukrainę stanowi ogromne zagrożenie dla żywej sceny sztuki współczesnej oraz wielusetleniemu dziedzictwu artystycznemu – od muzeów i kościołów po galerie i studia artystów. Redaktor naczelny „Frieze" Andrew Durbin porozmawia z trzema praktykami kultury, którzy walczą o zachowanie kultury swojego kraju, zarówno wewnątrz niego, jak i zagranicą.

W wydarzeniu wezmą udział: Kateryna Aliinyk – artystka, na co dzień mieszka i pracuje w Kijowie; Taras Gembik – aktywista, pisarz, kurator i performer, współpracujący z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Olha Honchar – badaczka kultury i menadżerka natykryzysowa, dyrektorka Muzeum-Terytorium Terroru we Lwowie; Andrew Durbin – redaktor naczelny „Frieze". 

Kultura i opór

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza 24 lutego o godz. 18:00 do udziału w Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór. Ponad trzydziestu artystów i myślicieli o międzynarodowej renomie wystąpi w dziesięciu europejskich miastach, by udzielić odpowiedzi na pytanie, jak pomóc Ukrainie i Europie wygrać wojnę kulturową, którą prowadzi z nimi Rosja. W Warszawie, w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20), rozmawiać będą: reżyserki Agnieszka Holland i Joanna Kos-Krauze, aktor Andrzej Seweryn, dyrektorka CKF Joanna Rożen-Wojciechowska oraz dziennikarz Żenia Klimakin. 

Dzień później, 25 lutego, o godz. 17:00 odbędzie się pokaz filmu „Syndrom Hamleta” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film będzie też dostępny – bezpłatnie – na platformie VOD Warszawa w dniach 24-25 lutego.   

Teatr przeciwko wojnie  

Warszawski Teatr Druga Strefa od początku wojny bardzo aktywnie wspierał twórczynie i twórców z Ukrainy, dając im swoją przestrzeń i możliwość zabrania głosu. 

Pokazywaliśmy naszym widzom emocje i tragedię zaatakowanych ofiar, które na naszej scenie mogły wyrazić swój ból oraz sprzeciw przeciwko bezwzględnej i brutalnej agresji.  

W najbliższych dniach motywem przewodnim również będzie Ukraina oraz protest przeciwko wojnie i dyktaturze. W rocznicę, 24 lutego, Teatr Druga Strefa zaprasza na wznowienie spektaklu „Modlimy się, żeby wszystko było dobrze”, który jest wstrząsającym zapisem pierwszych dni konfliktu w Ukrainie. 25 lutego zostanie pokazany spektakl „Noc Helvera”, który jest krzykiem sprzeciwu wobec zła. Oba przedstawienia wyreżyserował Sylwester Biraga.

Z kolei TR Warszawa zaprasza 24 lutego na otwartą próbę czytaną spektaklu „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu”. Aktorzy i aktorki przeczytają scenariusz spektaklu w adaptacji Aleksandry Popławskiej, oparty na fragmentach sztuk Leny Laguszonkowej.

Wiersze nie płoną

Teatr Studio organizuje maraton czytania poezji ukraińskiej, na który zaprasza 28 lutego o godzinie 19.00, do foyer teatru. 

24 lutego mija rok od eskalacji wojny w Ukrainie. Nie zapominamy, nie przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Chcemy spotkać się i wspólnie czytać wiersze ukraińskie, by mocnym głosem opowiedzieć się przeciw rosyjskiej agresji, terrorowi przemocy.  Rosjanie palą ukraińskie książki, ale słowa nie płoną, wiersze nie płoną. Chcemy pomóc Ukraińcom ocalić ich literaturę i kulturę w czasach mroku.

Podczas wydarzenia będą sprzedawane bilety-cegiełki oraz książki ukraińskich autorek i autorów, Całkowity dochód ze zbiórki zostanie przekazany na Wydawnictwo Oleksander Sawczuk i Wydawnictwo Kundzuli Natalii Trokhym.

Blisko/Daleko

Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury do 1 kwietnia prezentuje wystawę Vasyla Lyakha, artysty pochodzącego z Mariupola. Na ekspozycję składa się wybór obrazów namalowanych w 2022 roku, które są wielkimi, malarskimi ilustracjami jego osobistych doświadczeń od początku rozpoczęcia pełnej inwazji rosyjskiej w Ukrainie.

Tytuł wystawy z jednej strony odnosi się do fizycznej odległości, jaka dzieli, mieszkającego obecnie we Lwowie artystę, od jego rodziny i miasta, gdzie urodził się i wychował. Z drugiej - do oglądania wojny z bliska, na co pozwalają szybki obieg informacji, oficjalne i nieoficjalne źródła streamujące live wojnę w Europie po raz pierwszy w tak bezpośredni sposób. Wystawa stawia też pytania o siłę medium malarskiego w kontekście fali brutalnych obrazów medialnych, które docierają do nas codziennie. 

Kuratorką wystawy jest Anita Nemet. Wernisaż odbył się 8 lutego. 

Chór POLIN solidarny z Ukrainą

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do obejrzenia relacji z performansu muzycznego, który odbył się w siedzibie muzeum, zatytułowanego “Boję się teraz tego samego”. 

Libretto utworu zostało zbudowane na podstawie spotkań warsztatowych, których uczestniczki i uczestnicy rozmawiali o doświadczeniu wojny w Ukrainie z różnych perspektyw. W projekcie wzięły udział osoby migranckie z Ukrainy mieszkające już wcześniej w Polsce, a także osoby uchodźcze, które w minionym roku znalazły schronienie w Warszawie; dołączyli także mieszkańcy i mieszkanki stolicy, zaangażowani w różnorodne akcje pomocowe i przyjmujący/e uchodźców do swoich domów.

Dzielimy się tym społecznym archiwum głosów, wrażeń i doświadczeń w ramach gestu solidarności z Ukrainą, z nadzieją na rychły koniec wojny. Tak będzie.

Oto zapis wideo performansu:

Chór POLIN to społeczny chór działający od 2014 roku przy Muzeum Historii Żydów Polskich. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem poszukuje też niestandardowych, eksperymentalnych środków wyrazu. Dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych.