null

Kamera, akcja! Warszawa - stolicą produkcji filmowych

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu - aktorka Magdalena Boczarska oraz aktor Robert Więckiewicz obejmują się i patrzą w obiektyw
Autor: kadr z filmu "Różyczka 2" - materiały Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego

Mieszkańcy stolicy przyzwyczajeni są do stałej obecności ekip filmowych w przestrzeni miejskiej. To tutaj kręci się najwięcej filmów i seriali. Nie inaczej było w 2022 roku.

Z podsumowania Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego wynika, że w 2022 roku produkcje filmowe aż 576 razy występowały do władz Warszawy o zezwolenia na realizację zdjęć, co przełożyło się na 1275 dni zdjęciowych.

Do tego doliczyć należy szereg zdjęć realizowanych w obiektach, halach i studiach ulokowanych na terenie miasta, jak i w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych przy Chełmskiej 21, a także zdjęcia powstałe tzw. metodą reporterską – bez występowania o oficjalne pozwolenia.

Nowe filmy

Na początku 2022 roku w Warszawie realizowano część zdjęć do szpiegowskiego obrazu „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka. Scenariusz inspirowany jest prawdziwą historią Jerzego Kaczmarka – agenta specjalnego PRL.

Na wiosnę trwały w stolicy zdjęcia do piątej odsłony „Listów do M.”. Za scenografię filmu posłużyły liczne warszawskie plenery – w tym udekorowany bożonarodzeniowo Rynek Nowego Miasta. Ekipa pracowała także na Żoliborzu i Bielanach oraz w Klubie „Harenda” i biurowicu Varso Place.

Także wiosną Warszawa była planem ekranizacji pierwszego z trzech filmów na podstawie cyklu „Ukryta sieć” Jakuba Szamałka. Ekipa pracowała m.in. w śródmieściu, w okolicach Mostu Poniatowskiego i na warszawskich Powązkach.

Na terenie stolicy – m.in. w zabytkowych obiektach gazowni na Woli – realizowano zdjęcia do nowej wersji „Akademii Pana Kleksa”, którą reżyseruje Maciej Kawulski.

Ekipa produkcji „Pokolenia Ikea” w reżyserii Dawida Grala pojawiła się m.in. w przestrzeniach wystylizowanych stołecznych klubów i biur oraz także w Parku Moczydło oraz na Gocławiu.

Nowe seriale

Wśród seriali, dla których warszawskie lokalizacje stały się planami filmowymi wymienić można m.in.: drugi sezon produkcji TVN „Skazana”, trzecią odsłonę serialu TVN „Szadź”, produkcję „Matka” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

Od maja do końca września 2022 roku trwały zdjęcia do dwóch sezonów serialu „Mój agent” w reżyserii Julii Kolberger i Olgi Chajdas.

Również w maju wystartowały zdjęcia do serialu Leszka Dawida „Informacja zwrotna” będącego adaptacją powieści Jakuba Żulczyka.

„Wotum nieufności” w reżyserii Łukasza Palkowskiego, oparty na prozie Remigiusza Mroza, realizowany był w stolicy w maju i czerwcu. 

To tylko część z długiej listy tytułów, których realizacja odbywała się w przestrzeni naszego miasta. Szczegółową listę produkcji znaleźć można w artykule Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego „Focus na Warszawę i Mazowsze. 2022 rok na planach filmowych”.