null

Romantycznie – wystawa w Wypożyczalni nr 43

Drukuj otwiera się w nowej karcie
01.09.2022 - 31.12.2022
W złotej ramce na czerwonym tle porterety czterech polskich poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida. Na czarno tekst: "Wystawa, 2022 - rok romantyzmu polskiego".
Wystawa pt. "Romantycznie"

Wypożyczalnia nr 43 na warszawskiej Starówce zaprasza na wystawę pt. "Romantycznie". W przestrzeni bibliotecznej na I piętrze przy Świętojańskiej 5 można obejrzeć kopię okładki pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, które 200 lat temu w 1822 roku ukazały się drukiem w Wilnie.

Tomik ten zapoczątkował nową epokę w polskiej literaturze, sztuce i kulturze. Słynne słowa "...czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko..." oraz "...miej serce i patrzaj w serce..." stały się manifestem polskiego romantyzmu.

Ekspozycji patronują wizerunki czterech wieszczów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida. W sali komputerowej biblioteki udostępniono reprodukcje 17 obrazów takich znakomitości malarskich jak: Artur Grottger, Piotr Michałowski, Henryk Rodakowski oraz Teofil Kwiatkowski i Jan  Nepomucen Głowacki. Obejrzeć można również najbardziej romantyczny i ceniony  przez współczesnych wizerunek wieszcza - "Portret Mickiewicza na Judahu skale" pędzla Walentego Wańkowicza.Dopełnieniem wystawy są kompozycje Fryderyka Chopina, które stanowią jej tło muzyczne.Zaprezentowano także dzieła literackie oraz literaturę przedmiotu dotyczącą romantyzmu.

źródło: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap