null

Nagrody dla dokumentów o prawach człowieka

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr z filmu "Syndrom Hamleta"

Znamy laureatów 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie. W Konkursie Głównym zwyciężył “Syndrom Hamleta”, jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku.

Zwycięskim filmem Konkursu Głównego WATCH DOCS 2022 został “Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. 

Jury doceniło “wnikliwy filmowy obraz społeczeństwa walczącego o przetrwanie w obliczu inwazji; dokument, który opisuje tą walkę z niezwykłą pod każdym względem mocą”. 

Przyznane zostały również specjalne wyróżnienia:

  • Mattowi Sarneckiemu za “Jak zabić dziennikarza”
  • Janowi Šiklowi za “Rekonstrukcję inwazji”.

Podczas festiwalu WATCH DOCS rozstrzygnięty został także Zielony Konkurs, w którym jest przyznawana nagroda Zielonego Psa. To wyróżnienie dla dokumentów poświęconych ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka. W tym roku trafiła ona w ręce Karla Malakunasa, reżysera filmu “Delikado. Obronić las”

Reżyser (...) zabiera nas na dosłownie pierwszą linię frontu nierównej walki, jaką mieszkańcy i mieszkanki filipińskiej wyspy Palawan toczą w obronie pierwotnego lasu oraz swojego miejsca na Ziemi. Pochodzący z lokalnej społeczności aktywiści i aktywistki, ryzykują własnym życiem przeciwstawiając się siłom kapitału i oligarchom, którzy wycinają lasy i zalewają je asfaltowymi drogami, chcąc zmienić tamtejszy “raj na ziemi” w centrum przemysłu drzewnego i turystyki masowej.

Jury Konkursu Zielonego przyznało także wyróżnienie filmowi “Nasze serca biją w rytm eksplodujących gwiazd” w reż. Jennifer Rainsford. 

Szczegóły na stronie festiwalu WATCH DOCS

Projekcje festiwalowe odbywały się w dniach 2-11 grudnia, w warszawskich kinach oraz na platformie mojeekino.pl. Do końca grudnia można jeszcze obejrzeć, bezpłatnie, wybrane filmy na player.pl