null

Finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie książek upozowanych na trawie. Trzy stoją wokół czwartej leżącej.

Warszawa nagrodziła najlepsze autorki i autorów literatury współczesnej oraz ich książki, wydane w ubiegłym roku. Wśród laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce - są: Zyta Rudzka, Radosław Jurczak, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Grzegorz Piątek. Joanna Rudniańska otrzymała tytuł Warszawskiej twórczyni. Werdykt jury poznaliśmy podczas otwartego dla publiczności wydarzenia na Bulwarach Wiślanych.

Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone z pokładu literackiej barki. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Nagrody pieniężne trafią nie tylko do laureatów, ale i nominowanych.


Laureatki/laureaci 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Warszawska twórczyni: Joanna Rudniańska
 
Proza: Zyta Rudzka „Tkanki miękkie”, W.A.B
 
Poezja: Radosław Jurczak „Zakłady holenderskie”, Biuro Literackie 

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje): Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”, Wydawnictwo Dwie Siostry   
 
Książka o tematyce warszawskiej: Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, W.A.B
 

O nagrodzonych:

Zyta Rudzka, nagrodzona w kategorii proza za powieść „Tkanki miękkie”, jest nie tylko uznaną pisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku i to już drugi raz, kiedy znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. „Tkanki miękkie”, w której swoją charakterystyczną i znakomitą ostrą frazą kreśli portret mężczyzny w czasach słabości, to kolejny sukces Zyty Rudzkiej i na pewno nie ostatni! Wcześniej autorka została doceniona za powieść „Krótka wymiana ognia” - Tygodnik Polityka uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady.

W kategorii poezja laureatem został Radosław Jurczak. Zwycięski tomik „Zakłady holenderskie” to drugi w dorobku tego poety młodego pokolenia. Autor zabiera nas w nim w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy się tu fascynująca gra z tradycją poetycką. „Zakłady holenderskie” otrzymały nominację nie tylko do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021, ale również do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej Gdynia.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, laureaci w kategorii literatura dziecięca za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to graficy i ilustratorzy cenieni nie tylko na polskim, ale również międzynarodowym rynku czytelniczym oraz znani bardzo szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim z publikacji „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. W książce „Którędy do Yellowstone?” natomiast autorzy zaprosili czytelników w nową podróż dookoła świata – przez parki narodowe od Yellowstone przez Grenlandię po Komodo. Aleksandra i Daniel Mizielińscy połączyli ze sobą komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik oraz czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.

W kategorii książka o tematyce warszawskiej laureatem został Grzegorz Piątek i jego „Najlepsze miasto świata”, które opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się na planach i sporach o odbudowę oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci BOS-u. Grzegorz Piątek jest nie tylko pisarzem, przede wszystkim architektem, krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005–2011 pełnił funkcję redaktora miesięcznika „Architektura-Murator”, a od 2011 jest członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Za swoją poprzednią książkę o Warszawie pt. „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” został uhonorowany m.in. 10. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Warszawski twórca/twórczyni to specjalne wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych pisarkach i pisarzach związanych w szczególny sposób z Warszawą. W tym roku tytuł przypadł Joannie Rudniańskiej, tworzącej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej utwory zostały już wcześniej docenione przez jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (w 2013 roku w kategorii literatury dziecięcej nominowana została jej książka „XY”). Warszawska twórczyni jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej dwie książki – „XY” oraz „Bajka o Wojnie” – zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Wydarzenia towarzyszące
Nagroda Literacka to wielkie wyróżnienie dla autorek i autorów, a także podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Towarzyszy jej szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku są to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych. Wszystkie nominowane w tej edycji tytuły można znaleźć w warszawskich bibliotekach.

Zajrzyjcie na profil FB Nagrody Literackiej >>>

Patroni medialni: Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.

Tabliczka z napisem Finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy na tle rozstawionych na bulwarach wiślanych leżakach
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy na barce na Wiśle z udziałem przedstawicieli Miasta, jurorów, autorów i wydawców
Publiczność zebrana na bulwarach wiślanych obserwuje finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa na barce na Wiśle
Joanna Rudniańska, Warszawska twórczyni 2021, odbiera nagrodę podczas uroczystego finału 14. Nagrody Literaciej m.st. Warszawy na barce przy bulwarach wiślanych
Laureaci, wydawcy, jurorzy i przedstawiciele Miasta na pamiątkowym zdjęciu podczas finału 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Książki laureatki 14. Nagrody Literackiej na tle bulwarów wiślanych