Finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Zdjęcie książek upozowanych na trawie. Trzy stoją wokół czwartej leżącej.

Warszawa nagrodziła najlepsze autorki i autorów literatury współczesnej oraz ich książki, wydane w ubiegłym roku. Wśród laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce - są: Zyta Rudzka, Radosław Jurczak, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Grzegorz Piątek. Joanna Rudniańska otrzymała tytuł Warszawskiej twórczyni. Werdykt jury poznaliśmy podczas otwartego dla publiczności wydarzenia na Bulwarach Wiślanych.

Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone z pokładu literackiej barki. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Nagrody pieniężne trafią nie tylko do laureatów, ale i nominowanych.

Laureatki/laureaci 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Warszawska twórczyni: Joanna Rudniańska

Proza: Zyta Rudzka „Tkanki miękkie”, W.A.B

Poezja: Radosław Jurczak „Zakłady holenderskie”, Biuro Literackie

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje): Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka o tematyce warszawskiej: Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, W.A.B

O nagrodzonych:

Zyta Rudzka, nagrodzona w kategorii proza za powieść „Tkanki miękkie”, jest nie tylko uznaną pisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku i to już drugi raz, kiedy znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. „Tkanki miękkie”, w której swoją charakterystyczną i znakomitą ostrą frazą kreśli portret mężczyzny w czasach słabości, to kolejny sukces Zyty Rudzkiej i na pewno nie ostatni! Wcześniej autorka została doceniona za powieść „Krótka wymiana ognia” - Tygodnik Polityka uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady.

W kategorii poezja laureatem został Radosław Jurczak. Zwycięski tomik „Zakłady holenderskie” to drugi w dorobku tego poety młodego pokolenia. Autor zabiera nas w nim w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy się tu fascynująca gra z tradycją poetycką. „Zakłady holenderskie” otrzymały nominację nie tylko do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021, ale również do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej Gdynia.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, laureaci w kategorii literatura dziecięca za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to graficy i ilustratorzy cenieni nie tylko na polskim, ale również międzynarodowym rynku czytelniczym oraz znani bardzo szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim z publikacji „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. W książce „Którędy do Yellowstone?” natomiast autorzy zaprosili czytelników w nową podróż dookoła świata – przez parki narodowe od Yellowstone przez Grenlandię po Komodo. Aleksandra i Daniel Mizielińscy połączyli ze sobą komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik oraz czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.

W kategorii książka o tematyce warszawskiej laureatem został Grzegorz Piątek i jego „Najlepsze miasto świata”, które opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się na planach i sporach o odbudowę oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci BOS-u. Grzegorz Piątek jest nie tylko pisarzem, przede wszystkim architektem, krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005–2011 pełnił funkcję redaktora miesięcznika „Architektura-Murator”, a od 2011 jest członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Za swoją poprzednią książkę o Warszawie pt. „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” został uhonorowany m.in. 10. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Warszawski twórca/twórczyni to specjalne wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych pisarkach i pisarzach związanych w szczególny sposób z Warszawą. W tym roku tytuł przypadł Joannie Rudniańskiej, tworzącej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej utwory zostały już wcześniej docenione przez jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (w 2013 roku w kategorii literatury dziecięcej nominowana została jej książka „XY”). Warszawska twórczyni jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej dwie książki – „XY” oraz „Bajka o Wojnie” – zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Wydarzenia towarzyszące
Nagroda Literacka to wielkie wyróżnienie dla autorek i autorów, a także podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Towarzyszy jej szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku są to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych. Wszystkie nominowane w tej edycji tytuły można znaleźć w warszawskich bibliotekach.

Zajrzyjcie na profil FB Nagrody Literackiej >>>

Patroni medialni: Booklips.pl, Lubimyczytac.pl, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Radio Nowy Świat, wawa.info.

Tabliczka z napisem Finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy na tle rozstawionych na bulwarach wiślanych leżakach
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy na barce na Wiśle z udziałem przedstawicieli Miasta, jurorów, autorów i wydawców
Publiczność zebrana na bulwarach wiślanych obserwuje finał 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa na barce na Wiśle