null

Uczta filmowa w pięciu smakach - w kinach i online

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie Chinki w kolorowych, historycznych sukniach ze sztyletami w dłoni. Za nimi mężczyzna w tradycyjnym chińskim stroju i kapeluszu
Autor: Kadr z filmu "Rzeka szkarłatu"

Rusza 17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Na przegląd kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej zapraszamy od 15 do 21 listopada do kin (Muranów i Kinoteka) oraz online - na www.piecsmakow.pl.

W programie pokazów kinowych znalazło się 38 filmów, które widzowie oglądać będą mogli w Kinie Muranów i Kinotece oraz 28 filmów online dostępnych w całej Polsce (filmy te oglądać będzie można do 3 grudnia).

Symbolem 17. edycji festiwalu jest Wodny Królik, który zwiastuje rok nadziei i jest powszechnie uznawany za patrona o najszczęśliwszych konotacjach.

W programie festiwalu znalazły się filmy m.in. z Japonii, Chin, Indii, Tajwanu, Wietnamu, Korei Południowej czy Hongkongu. Widzowie zobaczą m.in. skromne, kontemplacyjne filmów, pełne dobrej energii komedie romantyczne czy też wystawne blockbustery zapierające skalą dech w piersiach – filmy wybrane przez selekcjonerów festiwalowych dostarczą wielu emocji wszystkim, którzy cenią dobre kino.

Sekcje tematyczne – jakie filmy zobaczymy na festiwalu?

  • Nowe Kino Azji – konkursowa sekcja festiwalu jest od lat barometrem zmian i nastrojów w krajach azjatyckich.
  • Asian Cinerama – atrakcyjne, wysokobudżetowe przeboje, nowe filmy autorów o ugruntowanej już w świecie kina pozycji i zaskakujące odkrycia, które zdobyły serca widzów w Azji.
  • Retrospektywa: King Hu – sześć odrestaurowanych arcydzieł mistrza chińskojęzycznego kina wuxia, który swoją twórczością wyprzedził epokę.
  • Kobiece Oblicza Hongkongu – spojrzenie na kinematografię hongkońską z punktu widzenia bohaterek. Od odważnych wojowniczek z mieczem w dłoni po silne kobiety walczące o lepszą codzienność, sekcja przywoła najwspanialsze aktorki pracujące w Pachnącym Porcie.
  • Focus: Indie – nowy kierunek w programie Pięciu Smaków. Focus: Indie to zaproszenie do wejścia w fascynującą tkankę filmowych historii opowiadanych przez artystów tworzących w ramach odmiennych nurtów w kinematografii tego różnorodnego i mającego niezwykłe ambicje kraju.
  • Pokazy Specjalne – filmy, których konteksty nawiązują do programu festiwalu.

W kinach i online

Filmy w kinach Muranów i Kinoteka można oglądać kupując karnet na cały festiwal lub bilety na poszczególne seanse. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie festiwalu.

Oglądanie filmów online jest także możliwe poprzez zakup karnetu na cały festiwal lub na poszczególne seanse. Filmy oglądamy bezpośrednio na stronie piecsmakow.pl – wystarczy zalogować się na swoje konto, wejść na stronę z opisem danego tytułu i kliknąć „oglądaj".

Wokół kina azjatyckiego

Dla widzów i widzek dostępny bedzie magazyn z autorskimi tekstami i wywiadami, seria odcinków Podkastu Pięciu Smaków pogłębiających filmowe konteksty, spotkania z twórczyniami i twórcami w kinie i online oraz eksperckie prelekcje przed seansami.

 

5 nastolatek w dyskotece, pozujących przy barze. Ubrane są w jeansy, krótkie bluzki i patrzą się w obiektyw
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Kadr z filmu: młoda Koreanka siedząca w ozdobnym szlafroku na stylowym łóżku
Cztery Japonki w średnim wieku, w bladozielonych fartuchach, stoją w parku i rozmawiają ze sobą