null

Oprowadzanie po wystawie Ryszarda Gieryszewskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika Ryszarda Gieryszewskiego
Grafika Ryszarda Gieryszewskiego

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Epitafium” Ryszarda Gieryszewskiego, artysty związanego do końca życia (zmarł w 2021 roku) z Warszawą. Projekt dotyczący jego twórczości realizuje w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy historyk sztuki, doktor Wiktor Komorowski. Spotkanie w galerii Lufcik odbędzie się w sobotę 23 marca, w samo południe. Wstęp wolny.

W historii polskiej sztuki powojennej Ryszard Gieryszewski zapisał się jako jeden z najważniejszych malarzy-grafików. Warszawiak z urodzenia, który całe swoje życie twórcze związał ze stołecznym Osiedlem Za Żelazną Bramą, gdzie mieszkał i tworzył. Osiedle to stanowiło dla niego główne źródło inspiracji do tworzenia prac graficznych i malarskich. Wiele prac powstałych w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku stanowi dzisiaj dokument z życia mieszkańców tej części Warszawy. 

Ponad setkę grafik Gieryszewskiego można zobaczyć w stołecznej Galerii Lufcik (ul. Mazowiecka  11a) na wystawie zatytułowanej “Epitafium”.

Wystawa zbiera graficzny dorobek, który artysta stworzył na przestrzeni ponad 50 lat pracy twórczej. Jest to wyjątkowa okazja żeby odkryć na nowo twórczość tego artysty. Wiele grafik, które zawisną na ścianach Galerii Lufcik dotychczas nigdy nie opuściło murów pracowni Ryszarda Gieryszewskiego. Co więcej, z uwagi na bliski związek Gieryszewskiego z Osiedlem za Żelazną Bramą, które w różnych formach pojawia się w twórczości artysty, wystawa ta jest świetnym przyczynkiem do zgłębiania historii tego warszawskiego założenia architektonicznego.

W sobotę 23 marca, w samo południe, rozpocznie się spotkanie i oprowadzanie po wystawie. Zapraszamy w imieniu naszego stypendysty, Wiktora Komorowskiego (stypendium artystyczne m.st. Warszawy na 2024 rok, upowszechnianie kultury). W spotkaniu będzie też uczestniczył syn Ryszarda Gieryszewskiego, Krzysztof Gieryszewski, oraz Tomasz Dominik, artysta grafik.