null

Rzeczy brzmiące na Warszawskiej Jesieni

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zespół muzyczny w sali koncertowej występujący na festiwalu Warszawska Jesień. Za muzykami na ścianie - ekran z wizualizacją abstrakcyjnego kształtu na czerwonym tle
Autor: Grzegorz Mart

Przed nami 66. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Rzeczy brzmiące”. Na coroczne spotkanie z muzyką współczesną zapraszamy od 15 do 23 września 2023 r.

Warszawska Jesień – festiwal odbywający się od 1956 roku – to największy w Polsce i jeden z ważniejszych na świecie festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich.

Rzeczy brzmiące

W czasie tegorocznej Warszawskiej Jesieni zostaną zaprezentowane dzieła trzydziestu pięciu artystek i czterdziestu sześciu artystów. W dwunastu punktach na mapie Warszawy odbędzie się pięćdziesiąt siedem wydarzeń nurtu głównego, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni. Dwadzieścia dwa dzieła zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.

Podczas wydarzeń festiwalowych klasyczne instrumenty i zespoły zostaną zestawione z nowymi konstrukcjami, które kompozytorzy i performerzy potraktują jak rozbrzmiewające obiekty. Wiele obiektów stanie się obiektofonami – nowymi instrumentami.

Gościem tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest festiwal Ad Libitum – 19 września odbędzie się koncert pod hasłem „Ad Libitum na Warszawskiej Jesieni”. W programie znalazły się również Warsztaty Kompozytorskie, spotkanie założycielskie platformy zespołów i organizacji muzyki współczesnej organizowane przez Anię Karpowicz i Hashtag Ensemble, sympozjum festiwali europejskich zrzeszonych w organizacji Sounds Now, panel „Kompozytorzy, festiwale i krytyka – przestrzeń wspólna czy podzielona” w Hashtag Lab.

Mała Warszawska Jesień

Najmłodszych odbiorców zapraszamy na kilkanaście wydarzeń zrealizowanych w postaci trzech światowych premier pod wspólnym hasłem „Światy brzmiące”. Najmłodsi słuchacze zawędrują do dźwiękowych krain, do których wchodzi się najczęściej za pomocą małych i większych „rzeczy brzmiących”. Będą to światy: po drugiej stronie lustra, animacji i improwizacji wizualno-dźwiękowej oraz tajemniczego ogrodu. Tytułowe „Światy brzmiące” przybiorą formy: opery hologramowej dla dzieci, spektaklu muzycznego i koncertu improwizacji, a także animacji filmowych.

Klubowo i internetowo

Warszawska Jesień Klubowo skraca dystans. W klubie Pardon, To Tu odbędą się dwa wieczory wypełnione improwizacjami solowymi i zespołowymi, wędrówkami dźwiękowymi pomiędzy formami zapisanymi, inspirowanymi i wolną improwizacją.

Każdego dnia Warszawskiej Jesieni i dzień po jej zakończeniu w internetowym Radiu Jesień będzie można posłuchać audycji o festiwalu i nowej muzyce prowadzonych przez Monikę Pasiecznik i Tomasza Biernackiego – o „Jesieni” zarówno od środka, jak i z dystansu.

Program wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie festiwalu.

Wydarzenie współfinansowane jest przez m.st. Warszawa.

Kwartet muzyczny występujący na scenie podczas festiwalu Warszawska Jesień
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Kameralny zespół muzyczny występujący w przestrzeni miejskiej z koncertem podczas Festiwalu Warszawska Jesień
Dwóch muzyków dających koncert w klubie podczas Warszawskiej Jesieni Klubowo
Zespół muzyczny występujący w sali koncertowej podczas festiwalu Warszawska Jesień