
Przed nami 66. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Rzeczy brzmiące”. Na coroczne spotkanie z muzyką współczesną zapraszamy od 15 do 23 września 2023 r.
Warszawska Jesień – festiwal odbywający się od 1956 roku – to największy w Polsce i jeden z ważniejszych na świecie festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich.
Rzeczy brzmiące
W czasie tegorocznej Warszawskiej Jesieni zostaną zaprezentowane dzieła trzydziestu pięciu artystek i czterdziestu sześciu artystów. W dwunastu punktach na mapie Warszawy odbędzie się pięćdziesiąt siedem wydarzeń nurtu głównego, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni. Dwadzieścia dwa dzieła zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.
Podczas wydarzeń festiwalowych klasyczne instrumenty i zespoły zostaną zestawione z nowymi konstrukcjami, które kompozytorzy i performerzy potraktują jak rozbrzmiewające obiekty. Wiele obiektów stanie się obiektofonami – nowymi instrumentami.
Gościem tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest festiwal Ad Libitum – 19 września odbędzie się koncert pod hasłem „Ad Libitum na Warszawskiej Jesieni”. W programie znalazły się również Warsztaty Kompozytorskie, spotkanie założycielskie platformy zespołów i organizacji muzyki współczesnej organizowane przez Anię Karpowicz i Hashtag Ensemble, sympozjum festiwali europejskich zrzeszonych w organizacji Sounds Now, panel „Kompozytorzy, festiwale i krytyka – przestrzeń wspólna czy podzielona” w Hashtag Lab.
Mała Warszawska Jesień
Najmłodszych odbiorców zapraszamy na kilkanaście wydarzeń zrealizowanych w postaci trzech światowych premier pod wspólnym hasłem „Światy brzmiące”. Najmłodsi słuchacze zawędrują do dźwiękowych krain, do których wchodzi się najczęściej za pomocą małych i większych „rzeczy brzmiących”. Będą to światy: po drugiej stronie lustra, animacji i improwizacji wizualno-dźwiękowej oraz tajemniczego ogrodu. Tytułowe „Światy brzmiące” przybiorą formy: opery hologramowej dla dzieci, spektaklu muzycznego i koncertu improwizacji, a także animacji filmowych.
Klubowo i internetowo
Warszawska Jesień Klubowo skraca dystans. W klubie Pardon, To Tu odbędą się dwa wieczory wypełnione improwizacjami solowymi i zespołowymi, wędrówkami dźwiękowymi pomiędzy formami zapisanymi, inspirowanymi i wolną improwizacją.
Każdego dnia Warszawskiej Jesieni i dzień po jej zakończeniu w internetowym Radiu Jesień będzie można posłuchać audycji o festiwalu i nowej muzyce prowadzonych przez Monikę Pasiecznik i Tomasza Biernackiego – o „Jesieni” zarówno od środka, jak i z dystansu.
Program wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie festiwalu.
Wydarzenie współfinansowane jest przez m.st. Warszawa.