null

Rzeczy do zabawy w Muzeum Warszawskiej Pragi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

160 eksponatów odkrywa przed nami historię założonej w 1926 roku Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych Edwarda Manitiusa - miejsca słynącego z nowatorskiego podejścia do produkcji zabawek.

Zwierzątka-bombonierki, w których można było znaleźć czekoladki od Wedla, sprytne „Wesołe kulki” i pobudzające wyobraźnię „Hocki-klocki” – oryginalne projekty Edwarda Manitiusa sprzed stu lat zachwycają do dziś. To przedmioty nieoczywiste: cieszące oko zabawki i jednocześnie pudełka, obiekty sztuki użytkowej, przedmioty o walorach edukacyjnych, a także gadżety reklamowe. Wystawa jest pierwszą prezentacją największej w Polsce kolekcji dzieł i pamiątek po warszawskim twórcy.

Wystawa przedstawia jej sposób funkcjonowania w rodzinnej kamienicy, współpracę ze znanymi producentami słodyczy triumf na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku oraz doświadczenia lat powojennych w zmienionym systemie politycznym i ekonomicznym.

Poprzez figurki zwierząt, projekty, rysunki, gry i zabawki, a także fotografie i wycinki prasowe opowiedziana jest historia nowatorskiego podejścia Edwarda Manitiusa – do projektowania i zabawek, ale też reklamy i modelu prowadzenia firmy. Tłem dla tej wyjątkowej historii jest Praga, gdzie w kamienicy na ul. Kępnej Manitius mieszkał i pracował.

Na wystawie będzie można zobaczyć także projekty studentek i studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zainspirowały ich pomysły Manitiusa – wychodząc od idei tradycyjnej drewnianej drążonej zabawki czy układanek konstrukcyjnych stworzyli obiekty, które bawią i uczą.

Wystawa "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" otwarta będzie do 10 kwietnia 2022 roku.

W programie wydarzeń towarzyszących znajdziemy oprowadzania, w tym online i dla osób z niepełnosprawnościami, Praskie Czwartki, czyli wykłady online, warsztaty dla młodzieży i dorosłych, warsztaty rodzinne. O wystawie posłuchać będzie można także w grudniowych odcinkach podcastu Praskie Audiohistorie. Muzeum organizuje także lekcje muzealne towarzyszące wystawie.