Ruch tematem przewodnim festiwalu Sinfonii Varsovii

Zdjęcie zespołu muzyków Orkiestry Sinfonii Varsovii stojących z instrumentami w industrialnych białych wnętrzach
Sinfonia Varsovia | Autor: Bartek Barczyk

Muzyka Claude'a Debussy'ego, Maurice'a Ravela, Philipa Glassa i Arthura Honeggera zabrzmi we wtorkowy wieczór (7.06) podczas koncertu inaugurującego XXII Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Festiwal potrwa do 28 czerwca w siedzibie orkiestry na warszawskim Kamionku.

Tegoroczna edycja festiwalu koncentruje się na temacie ruchu.

Powodów do podjęcia tego wątku rzeczywistość dostarczała i dostarcza bez liku. Ruch jako odpowiedź na bezruch w pandemii. Ruch ciała jako remedium dla psychiki i dla samego ciała. Możliwość ruchu w przestrzeni – wolność przemieszczania się. Stały i zmienny rytm życia – wolność zatrzymania się i podjęcia ruchu na nowo.

- czytamy na stronie wydarzenia. Tegoroczny festiwal to aż 11 koncertów – orkiestrowych, kameralnych i familijnych, jak również muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i jazzowej. Wystąpią muzycy Sinfonii Varsovii oraz goście z Polski i zagranicy. Koncertom towarzyszyć będą 24 warsztaty muzyczne i ruchowe „Moje ciało – moje miejsce – moja muzyka”: instrumentalne warsztaty batucady (odmiany samby), śpiewu i emisji głosu, gry na marimbach, body percussion oraz ćwiczenia gimnastyczne w nurcie movement culture.

W poprzednich latach festiwalowe wydarzenia odbywały się w największych salach koncertowych Warszawy, a także w miejscach, będących na co dzień poza głównym nurtem muzycznym – domach kultury, kościołach, muzeach czy też na świeżym powietrzu – w amfiteatrach oraz na specjalnie ustawionej scenie na Placu Defilad. Od 2020 roku festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu odbywa się w otoczonym zielenią Pawilonie Koncertowym w siedzibie orkiestry, przy ulicy Grochowskiej 272.