Sinfonia Varsovia - grupa instrumentów dętych, Michał Klauza - koncert orkiestrowy - Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

19.08.2021 19:00 - 19.08.2021 20:00

To już drugi rok z rzędu, gdy Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu odbywa się w cieniu pandemii. 21 koncertów tegorocznej edycji, podzielonych na cykle: orkiestrowy (czwartki), familijny (soboty), kameralny (niedziele) obficie czerpać będzie z różnorodności geograficznej, z dialogu kompozytorów z różnymi tradycjami. W cyklu Eksperymentalnych wtorków usłyszymy i zobaczymy natomiast, jak na wyzwania teraźniejszości i problemy dzisiejszego człowieka reagują kompozytorzy współcześni.

Grupa instrumentów dętych Sinfonii Varsovii jest właśnie w trakcie nagrań „baśniowego” programu z muzyką Humperdincka, Musorgskiego i Francka. Publiczność będzie mogła go wysłuchać na żywo podczas koncertu 19 sierpnia. Prezentowana muzyka, wywiedziona z rosyjskich podań i niemieckich baśni będzie kwintesencją romantycznego horroru. Jego łagodną zapowiedzią jest uwertura do opery Humperdincka, a kulminacją bardzo popularna fantazja Noc na Łysej Górze Musorgskiego. Ciekawostką wieczoru będzie poemat symfoniczny Césara Francka o przeklętym myśliwym, oparty o balladę Gottfrieda Augusta Bürgera, nieczęsto wykonywany, a przypominający słuchaczowi zarówno dziedzictwo Liszta, jak i odniesienia do Symfonii Fantastycznej Berlioza. Utwór ten też jest małą ryską na obrazie Francka jako nobliwego „profesora organów”, wizerunku, który po dziś dzień zrośnięty jest z postacią francuskiego kompozytora.

Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu >>>