null

Sinfonia Varsovia zagra urodzinowo z nowym dyrygentem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na konferencji prasowej - dyrektor Sinfonii Varsovii, dyrektor Biura Kultury Artur Jóźwik oraz dyrygent Aleksandar Marković - siedzą przy stole i podpisują dokumenty
Autor: serwis SV

Aleksandar Marković - pierwszym gościnnym dyrygentem Sinfonii Varsovii. Już 7 marca wysłuchać będziemy mogli orkiestry pod kierownictwem Markovicia na specjalnym Koncercie Urodzinowym, który Orkiestra dedykuje walecznym Ukraińcom i Ukrainkom.

Od września 2022 Aleksandar Marković zostanie pierwszym gościnnym dyrygentem Sinfonii Varsovii. Oficjalne porozumienie o współpracy między artystą a orkiestrą zostało podpisane podczas konferencji prasowej 2 marca 2022. Umowa ramowa z artystą zakłada realizację 6 wspólnych projektów symfonicznych rocznie.

„Bardzo się cieszymy z zacieśnienia więzów z tym znakomitym dyrygentem, z którym mieliśmy przyjemność występować już kilkakrotnie. Współpraca z Markoviciem wyznacza kolejny ważny etap rozwoju Sinfonii Varsovii. Jestem przekonany, że to odpowiednia osoba, by zapewnić i utrzymać wysoki poziom artystyczny orkiestry”

– mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.

Maestro urodził się w Belgradzie, a od wielu lat mieszka w Wiedniu. Studiował w stolicy Austrii na Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie dyrygentury Leopolda Hagera. Był stypendystą berlińskiej Fundacji Herberta von Karajana (1999), został także wyróżniony Diploma d’onore na Accademia Musicale Chigiana w Sienie (2002). Jest wszechstronnym dyrygentem symfonicznym i operowym; jego zainteresowania obejmują repertuar epok od klasycyzmu po współczesność. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki późnego romantyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem kanonicznych dzieł tradycji niemieckiej.

Sinfonia Varsovia batutą nowego dyrygenta zagra już 7 marca - na specjalnym Koncercie Urodzinowym. Orkiestra koncert ten dedykuje Ukrainie – chcąc w ten sposób wyrazić solidarność z sąsiadem broniącym się przed rosyjską napaścią.

Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek 7 marca 2022 o godz. 20:00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Za fortepianem zasiądzie Martín García García - laureat trzeciego miejsca w zeszłorocznym Konkursie Chopinowskim.

Tego wieczoru będą zbierane fundusze na pomoc humanitarną dla Ukrainy, koordynowaną przez Polską Akcję Humanitarną.

Więcej informacji na temat koncertu - na stronie Sinfonii Varsovii.