null

Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” – „Соняшник”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na żółtym tle narysowany czerwony słonecznik z ludzką twarzą w środku. Pod spodem czerwony napis S.D.K. Słonecznik oraz napisy w języku ukraińskim
Autor: Autorka logo: Kaja Kusztra

W siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pańskiej 3 funkcjonuje Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” – otwarty, solidarny, wielojęzyczny i wielokulturowy dom kultury.

SDK “Słonecznik” powstał jako kryzysowe centrum solidarności i wsparcia w pierwszych dniach po inwazji Rosji na Ukrainę.

W “Słoneczniku” uczyć mozna się języków polskiego i ukraińskiego. Prowadzona jest zbiórka leków i przygotowywane są posiłki. Odbywają się warsztaty dla dzieci, działania edukacyjne, spotkania z artystkami i aktywistami. To miejsce do poznawania ukraińskiej kultury i sztuki, dzielnia się historiami, doświadczeniami i umiejętnościami. Działa tam międzynarodowy think tank zajmujący się wojną informacyjną i współczesną geopolityką, widzianą z perspektywy Europy Wschodniej.

A te wszystkie działania odbywają się pod znakiem słonecznika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ukrainy, kojarzonego z radością, szczęściem, energią i siłą.

W “Słoneczniku” w najbliższy weekend odbędą się różnorodne wydarzenia – m.in. spotkanie z cyklu “Miasta ukraińskie. Śladami rosyjskich bomb”, warsztaty kulinarne, czy też solidarnościowy pokaz filmów ukraińskiego kolektywu „Freefilmers”. Szczegółowy program wydarzeń – na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.