null

Spacer Palmiry

Drukuj otwiera się w nowej karcie
15.04.2023 10:00 - 15.04.2023 14:00
Zdjęcie drogowskazów w lesie
Muzeum Warszawy

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry zaprasza na spacer historyczno-przyrodniczy w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Kto u wroga nie chce tracić losu, śpiesz do Kampinosu | 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego
 
Spacer historyczno-przyrodniczy, podczas którego można zachwycić się krajobrazami i przyrodą Kampinoskiego Parku Narodowego, odwiedzić Mogiłę Powstańców z 1863 roku, obejrzeć wystawę w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry.

Teren dzisiejszego Kampinoskiego Parku Narodowego odegrał w czasie powstania styczniowego ważną rolę. Tu ukryła się znaczna liczba młodych, którzy nie chcieli dobrowolnie odbywać służby w wojsku carskim i uciekli przed branką.

W powstaniu styczniowym stoczono ponad 1200 bitew i potyczek, głównie w lasach, m.in. Pod Budą Zaborowską. Walki miały w przeważającej mierze charakter partyzancki. Wobec biorących udział w powstaniu Rosjanie stosowali represje. Wielu przywódców i uczestników straciło życie w egzekucjach. Często wcześniej byli więzieni i poddawani torturom. W Puszczy Kampinoskiej walczyli też potomkowie powstańców listopadowych. 

Uczestnictwo w wydarzeniu to doskonała okazja, żeby oddać cześć powstańcom styczniowym i spędzić czas na łonie przyrody.

PROWADZĄCA: Maria Kamińska, przewodniczka po Warszawie oraz po  Kampinoskim Parku Narodowym, zajmuje się edukacją w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry.

więcej na stronie Muzeum