null

Spacery wolskie: Śladami batalionu Chrobry II

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
28.10.2023 13:00 - 28.10.2023 14:30
Powstaniec na barykadzie, czarno-białe zdjęcie archiwalne
Powstaniec na barykacie przy ul. Żelaznej / Sylwester Braun ps. Kris

Muzeum Woli zaprasza na kolejny historyczny spacer po dzielnicy. Grupę poprowadzi Agnieszka Kwiatkowska – przewodniczka po Warszawie, instruktorka harcerska, wychowana na Woli.

Spacer rozpocznie się przed Muzeum Woli. Przejdą Państwo szlakiem placówek Batalionu Chrobry II wzdłuż ulicy Towarowej do Prostej. Zatrzymamy się w miejscach szczególnie ważnych, poznając historię batalionu. Dotrzemy w rejon Domu Kolejarza i dawnego Dworca Pocztowego, a następnie skierujemy się na Twardą, gdzie spacer zakończy się na skwerze Batalionu Chrobry II.

Jednostka ta, nie mająca rodowodu konspiracyjnego, powstała w wieczornych godzinach pierwszego sierpnia 1944 roku. Mimo to potrafiła tak zjednoczyć ludzi różnych orientacji politycznych i wojskowych, że pozycje zdobyte i bronione przez nią w czasie trwania powstania zyskały miano „twardego frontu”

– pisała Lidia Świerczek, komisarz wystawy w Muzeum Woli z 2009 roku. Podczas spaceru wysłuchamy wspomnień walczących oraz zaprezentowane zostaną różnorodne pamiątki ze zbiorów Muzeum Woli.

Źródło: Muzeum Woli