Spacer: Śladem niezwyczajnych i zwyczajnych nazw ulic warszawskich

01.11.2021 - 01.12.2021
Fragment planu Warszawy Korpusu Inżynierów Wojskowych z 1825 roku z widocznymi dawnymi przebiegami ulic Kłopot i Pokornej (ze zbiorów Muzeum Warszawy, MHW 7718/Pl)

Jedna z siedmiu tras spacerowych po Warszawie, które można przejść w dowolnym czasie, zabierając ze sobą bliskich. Każdy spacer składa się z mapy, kilku przystanków opatrzonych komentarzem w formie tekstu oraz nagrania audio oraz dodatkowych fotografii, wybrane z tras opatrzone zostały audiodeskrypcją, a część z nich napisana jest w języku łatwym w czytaniu i rozumieniu.

Śladem niezwyczajnych i zwyczajnych nazw ulic warszawskich.

Nazwa ulicy to w istocie narzędzie funkcjonalne służące zarządzaniu miastem uraz wspierające użytkowanie miasta.

Bez nazw w dużym mieście gubimy się bezsprzecznie. Tu nie wystarczy powiedzieć, że coś znajduje się koło poczty, dwie przecznice za dworcem, za kościołem… Bo przecież któraż to poczta? Jaki dworzec? Który kościół?

Są ciekawe i banalne, zrozumiałe i tajemnicze, komunikują wprost i poprzez skojarzenia, bywają wymagające, są ładne i brzydkie. Przespacerujmy się z nimi!

Czas trwania: 1,5 h

Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych ciekawych historii Warszawy

Spacer przygotował: Paweł Weszpiński

Spacer wiedzie od Ronda Zgrupowania AK „Radosław” w stronę Powązek i kończy się w okolicach ulicy Glinianej, która nawiązuje do pokładów tego surowca i dziejów lokalnych cegielni.

Więcej na stronach Muzeum Warszawy >>>