null

Spacery UNESCO: Miasta z popiołów. Odessa – perła Morza Czarnego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
31.05.2023 18:00 - 31.05.2023 20:00
Napis na szarym tle.

W Centrum Interpretacji Zabytku kolejny wykład z cyklu Spacery UNESCO. Tym razem historyk dr Jarosław Pietrzak będzie opowiadał o Odessie - mieście wielu kultur na styku Europy i Azji oraz wielkiej polityki.

Wielka inicjatywa urbanistyczna księcia Potiomkina szybko stała się jednym z najbardziej znanych kurortów, symbolem dobrobytu i wielkiej rewolucji, która ogarnęła carską Rosję.

Odessa była także dużym skupiskiem Polonii, społeczności żydowskiej, greckiej i francuskiej. Piękno Odessy rozsławili malarze, poeci i pisarze, zachęcając do przyjazdu polityków, bankierów i turystów nad Morze Czarne.

Prowadzący: dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki „Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność” (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 35 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Źródło: Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy.