Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego - monodram

David Straithairn w roli Jana Karskiego

Wybitny aktor amerykański, David Straithairn, zagra tytułową rolę w spektaklu “Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego”. Polska premiera, współorganizowana przez Miasto Stołeczne Warszawę, odbędzie się tuż przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu i zainauguruje obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

“Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego” to więcej niż spektakl o niezwykłym losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne. Jana Karskiego zagra David Straithairn, nominowany do Oscara za film Good night and Good Luck, znany także z filmów Lincoln i Nomadland.

Uniwersalne słowa Kuriera

Monodram był entuzjastycznie przyjęty przez recenzentów i gorąco oklaskiwany w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco. Kreacja Stratheirna została oceniona przez krytyków jako wybitna. Aktor mówi słowami jednego z największych polskich bohaterów, świadka II wojny światowej i Zagłady, posłańca prawdy z okupowanej Europy do Wolnego Świata.

W tym szczególnym momencie, gdy po sąsiedzku toczy się wojna w Ukrainie, uniwersalne przesłanie Karskiego brzmi szczególnie mocno i odnosi się do każdego z nas.

Recenzenci podkreślali aktualność przesłania, moc słowa, rolę jednostki, człowieczeństwo, oszczędność w środkach wyrazu oraz znakomitą grę aktora.

Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli?

– pisał recenzent z Washington Post.

Premierę współorganizuje Miasto Stołeczne Warszawa. W Warszawie spektakl zostanie pokazany 25 i 26 stycznia w Teatrze Dramatycznym i zainauguruje stołeczne obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Monodram będzie też pokazany w Łodzi, Krakowie i Poznaniu.