null

Warszawa stolicą kina grozy - rusza Splat!FilmFest

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na białym tle czarny, lekko rozmazany napis Splat Film Fest!
Autor: materiały organizatorów

Splat!FilmFest to jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego, którego misją jest prezentowanie kina mrocznego, szalonego, dzikiego i pięknego. Wydarzenie rozpoczyna się 26 października.

Trzon programu stanowią premiery najlepszych światowych flmów kina gatunkowego, m.in. horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f, fantasy, których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce i które nie posiadają jeszcze dystrybucji kinowej, a które swoje światowe premiery miały na najlepszych i najważniejszych międzynarodowych festiwalach (m.in.w Cannes, Toronto, Wenecji, Locarno, Berlinie, Sitges czy na festiwalu Sundance i Fantastic Fest).

Ósma edycja festiwalu to pokazy niemal 30 najlepszych filmów pełnometrażowych. Zdecydowana większość z nich to produkcje po raz pierwszy wyświetlane w Polsce.

Jak co roku program został podzielony na bloki tematyczne, które ułatwią widzom i widzkom wybór odpowiednich tytułów oraz przygotują na czekające ich atrakcje. W tym roku widzowie zobaczą filmy w następujących sekcjach:

  • Strach i terror
  • Strasznie śmieszne
  • WTF
  • Dokumenty

Program 8. edycji Splat FilmFest wzbogaci także sekcja filmów krótkometrażowych, kultowa polska "Obróbka skrawaniem" z 2001 uznawana za pierwszy polski film gore czy gościnny pokaz w ramach cyklu „Najlepsze z Najgorszych”.

Pokazy festiwalowe odbywać się będą w Kinotece od 26 do 30 października. Program pokazdów dostępny jest na stronie festiwalu.

Od 3 do 13 listopada filmy festiwalowe oglądać będzie można online na platformie Mojeekino.pl.

Straszny festiwal

Od 2019 roku Splat!FilmFest jest członkiem prestiżowej Méliès International Festivals Federation. Jest to sieć ponad dwudziestu najważniejszych festiwali gatunkowych z 16 krajów z całego świata, a Splat!FilmFest stanowi w Federacji pierwszą reprezentację tej cześć Europy.

W marcu 2022 roku Splat!FilmFest został uznany przez popularny amerykański magazyn Dread Central za jeden z najlepszych horrorowych festiwali na świecie. Listę wyróżnionych festiwali wyłoniła grupa ekspertów z międzynarodowej branży flmowej.