null

Projekt Społeczna Instytucja Kultury doceniony w Europie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
The Innovation in Politics Awards 2021

Realizowany w Warszawie program znalazł się w finale europejskiego plebiscytu The Innovation in Politics Awards 2021, w kategorii Wspólnota.

Program "Społeczna Instytucja Kultury" jest prowadzony w formie otwartego konkursu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe. Ma na celu tworzenie nowego typu instytucji, których formułę opracowują społecznicy, organizatorzy i twórcy związani z sektorem NGO. Idea takiej instytucji powstaje oddolnie, a miasto wybiera tylko w drodze konkursu najciekawsze inicjatywy i przyznaje im trzyletnie lub pięcioletnie wsparcie finansowe.  

W ten sposób pokazujemy, że są w Warszawie organizacje pozarządowe, których profesjonalizm i budżet jest porównywalny do standardowych instytucji. I takie podmioty potrzebują zupełnie innego wsparcia niż te klasyczne, krótkoprojektowe. Społeczna instytucja kultury ma stałe miejsce i zespół, rozpoznawalny, oryginalny program, określony profil.  Aby to się udawało, niezbędne jest stałe finansowanie na co najmniej średnią skalę

– mówi wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, która zgłosiła program Społeczna Instytucja Kultury do nagród The Innovation in Politics za rok 2020. Projekt znalazł się wśród nominowanych w kategorii "Wspólnota" (Community)

W latach 2018 i 2019 Warszawa dofinansowała sześć organizacji, które tworzą sześć ośrodków kultury o zróżnicowanym charakterze. Są to: Społeczna Scena Debiutów w WARSawie, Hub kultury Komuna Warszawa, Teatr Druga Strefa Społeczna Instytucja Kultury, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, Centrum Sztuki Włączającej Teatr21, Centrum Jasna

Nagrody The Innovation in Politics są przyznawane od 2017 roku i mają na celu przybliżyć wyjątkowe projekty polityczne szerszej publiczności. Jury złożone z 1000 Europejczyków wyłania finalistów i zwycięzców w dziewięciu kategoriach, nagradzając największych politycznych innowatorów w Europie.

W tych trudnych czasach wstrząsów i kryzysu odważna i kreatywna polityka jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Właśnie dlatego politycy stojący na czele pozytywnych zmian zasługują na nasze poparcie 

– podkreślają organizatorzy nagród.

Lista wszystkich finalistów i finalistek tegorocznych Innovation in Politics Awards jest dostępna na stronie www.innovationinpolitics.eu.