null

Czy rozpoznasz kogoś na archiwalnych zdjęciach?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika z napisem Społeczne Opisywanie Fotografii, na tle archiwalnego zdjęcia przedstawiającego pełną ludzi ślizgawkę w mieście
Centrum Fotografii Muzeum Warszawy

Pod koniec listopada ruszy wielka akcja Społecznego Opisywania Fotografii. To pierwsza w Polsce inicjatywa, w której to publiczność została zaproszona do pomocy w zidentyfikowaniu archiwalnych zdjęć. Muzeum Warszawy udostępni ponad 5 tysięcy fotografii, których nigdy wcześniej nie pokazywało. Akcja potrwa do wiosny.

Fotografia stanowi największą część kolekcji Muzeum Warszawy. Kolejne negatywy i odbitki są nieustająco digitalizowane i opisywane. Identyfikacja znajdujących się na fotografiach osób i miejsc wymaga wiedzy i indywidualnej pamięci, której nie jest w stanie zastąpić sztuczna inteligencja, dlatego do wzięcia udziału w akcji Muzeum Warszawy zaprasza mieszkanki i mieszkańców stolicy. 

27 listopada zostanie uruchomiona platforma, na której będzie można zobaczyć i opisać wybrane zdjęcia. Akcja jest pomyślana jako gra – za opisane zdjęcia uczestnicy będą zdobywać punkty, które następnie będą mogli wymienić na nagrody. 

Do Społecznego Opisywania Fotografii wybrałyśmy fotografie dokumentujące zniszczenia i odbudowę Warszawy po II wojnie światowej autorstwa Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, a także Edwarda Hartwiga – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Identyfikacji potrzebują dodatkowo jego kolorowe slajdy z czasu transformacji stolicy w latach 90. XX wieku. Szczególnym wyzwaniem mogą okazać się fotografie wykonywane przez projektantkę zieleni Alinę Scholtz podczas podróży studyjnej do Chin.