null

Spotkanie z Anką Ptaszkowską na wystawie w MSN

Drukuj otwiera się w nowej karcie
18.04.2023 18:00 - 18.04.2023 19:30
Anka Ptaszkowska i Niele Toroni na otwarciu wystawy Vincenta D'Aristy w Galerii 10, Paryż, 1973
Autor: fot. Eustachy Kossakowski

Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z Anką Ptaszkowską, autorką książki „Dom w Zalesiu – i jego pobocza”. Gościem spotkania będzie krytyk i historyk sztuki Karol Sienkiewicz, rozmowę poprowadzi Robert Jarosz, kurator, opiekun Archiwów Artystek i Artystów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dom w Zalesiu – i jego pobocza to opowieść nie tylko o sztuce, choć to w Zalesiu po raz pierwszy pojawił się słynny niebieski pasek Edwarda Krasińskiego, i to tu Anka i Mariusz Tchorek napisali Teorię Miejsca, która trafiła potem do podręczników historii sztuki. Przede wszystkim jest to napisana z prawdziwym literackim talentem opowieść o rodzinie: o Alinie Oxińskiej, która zbudowała podczas okupacji dom będący schronieniem także dla ukrywających się Żydów, partyzantów i wygnańców z powstańczej Warszawy, i o całej linii silnych „kobiet Mierzejewsko-Oxińskich”, ciotek i babek Anki Ptaszkowskiej. A szerzej – o pewnej formacji, o niekonwencjonalności i nonkonformizmie.

Anka Ptaszkowska urodziła się w 1935 roku w Warszawie. Jest ważną postacią polskiej i francuskiej sceny artystycznej jako – jednocześnie – krytyczka, galerzystka, organizatorka wystaw i inicjatorka spotkań, a przede wszystkim „wspólniczka” kilkunastu artystów, w których twórczość się bez reszty zaangażowała.

Książka towarzyszy wystawie “Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”, którą można zobaczyć w Muzeum nad Wisłą do 23 kwietnia 2023.