Podczas XVII edycji Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje odbędziemy podróż do Warszawy z przełomu lat 70. i 80., kiedy z kryzysem walczono nie tylko za pomocą polityki, lecz także humoru i zaradności. O niepokojach związanych z kryzysem, w wielu jego wymiarach, rozmawiać będziemy na poważnie, nie zapomnimy jednak, by pośmiać się z naszych kłopotów.
Spotkanie i warsztat “Drugie życie ubrań”
Lata 70. i 80. to czasy, kiedy nasze ubrania były prawdziwym produktem wielokrotnego użytku. Sukienka uszyta z zasłonki na imieniny cioci, pożyczana przez sąsiadki, potem przerobiona na strój królewny, dokonywała żywota jako bluzka dla lalki czy kołderka dla misia. Ciuchy miały wtedy drugie, a nawet trzecie życie i wszyscy przestrzegali zasady zero waste, choć nie znali tego określenia. Dziś, gdy widmo kryzysu zagląda nam w oczy, coraz chętniej sięgamy po sprawdzone rozwiązania.
To będzie spotkanie, podczas którego porozmawiamy o dawaniu ubraniom drugiego życia, a także o gospodarce cyrkularnej i zagrożeniach, jakie niesie nadmierna konsumpcja. Gośćmi wydarzenia będą: Ewelina Antonowicz – prezeska polskiego oddziału organizacji Fashion Revolution, Marta Malikowska – aktorka, prowadzi na Instagramie profil „Szmatka Polka” popularyzujący zakupy w ciucholandach oraz Aga Brwi – artystka projektująca tkaniny, odzież i kostiumy teatralne, która przeprowadzi warsztaty techniką farbowania i sitodruku. Podczas części warsztatowej od słów przejdziemy do czynów – będziemy ciąć, szyć, doszywać, farbować, malować i tworzyć coś z niczego.
Uwaga! Zabierzcie ze sobą niepotrzebne ubrania (od marynarek do sukienek) – goście pokażą, jak nadać im nowe życie; przydadzą się też bawełniane koszulki – powstanie na nich ilustracja techniką sitodruku.
Więcej informacji, bilety – na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Sprawdź lokalizację na mapie