null

Spotkanie z Anderem Izagirre

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.05.2022 18:00 - 27.05.2022 20:00
Autor: Materiały Instytutu Cervantesa

Spotkanie z finalistą 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022, autorem książki "Potosí. Góra która zjada ludzi" odbędzie się w Instytucie Cervantesa.

W wydarzeniu weźmie udział autor książki oraz jej tłumacz Jerzy Wołk-Łaniewski. Spotkanie poprowadzi dziennikarka i badaczka reportażu, Beata Szady.

„Potosí. Góra, która zjada ludzi” to opowieść o życiu boliwijskich górników, którzy pracują w kopalniach na górze Cerro Rico w mieście Potosí. Niezwykle bogate złoża na czele ze srebrem są wydobywane nieprzerwanie od XVI w., ale pracująca tam ludność nigdy się na nich nie wzbogaciła, choć dzięki niej powstały fortuny. Wręcz przeciwnie, jest nieludzko wyzyskiwana i wiedzie życie pogrążone w nędzy i śmiertelnych chorobach.

Izagirre udziela głosu różnym postaciom z tej wstrząsającej scenerii, ale na pierwszym planie przedstawia historię czternastoletniej Alicji, która pracuje w kopalni. Historia dziewczynki jest bardzo mocno osadzona w obecnych realiach życia górników boliwijskich, ale sięga też pierwotnych przyczyn skrajnie trudnych warunków pracy i życia, które są ich udziałem. Uwarunkowania historyczne i polityczne tej sytuacji ukazane są od czasów konkwisty w XVI w. aż po dzień dzisiejszy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, wymagana jest jedynie rezerwacja miejsca.

Spotkanie odbywać się będzie z tłumaczeniem symultanicznym i transmisją na żywo.

Współorganizacja spotkania: Ambasada Hiszpanii w Polsce, Miasto Stołeczne Warszawa, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydawnictwo Filtry.

Więcej informacji – na stronie Instytutu Cervantesa.

Sprawdź lokalizację na mapie