null

„Śródmieście życia” - wystawa fotografii i okładek płyt Janusza Guttnera w Domu Kultury Śródmieście

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.05.2022 - 10.06.2022

Janusz Guttner – twórca wszechstronny i wszędobylski. Zaczynał w Polsce. W 1970 roku przeniósł się do Londynu. W Polsce był aktorem. W Londynie stał się fotografem i grafikiem. W latach 80. pracował dla znanej wytwórni płytowej CBS. Tworzył swoje projekty okładek płyt we współpracy z innym znakomitym grafikiem Rosławem Szaybo. Razem wymyślili pierwszą, kultową, okładkę punkowego zespołu The Clash.
Na wystawie prezentujemy dwa obszary jego twórczości: grafikę i fotografię. Prace graficzne naszego Gościa pozwoliliśmy sobie skonfrontować z projektami artystów młodego pokolenia. Pokażemy projekty okładek płyt autorstwa studentów Wydziału Grafiki warszawskiej ASP wykonane pod opieką profesorów: Krzysztofa Jabłonowskiego, Mariusza Filipowicza, Marcina Władyki oraz Ryszarda Kajzera. W ten sposób nasza wystawa pozwoli objąć jednym spojrzeniem przeszłość i przyszłość grafiki użytkowej.

Druga część wystawy to fotografie. Guttner pracował jako fotograf dla agencji reklamowych, co pozwoliło mu podróżować po całym świecie i dało okazję do spotkań z prawdziwymi osobistościami, ludźmi ważnymi dla kultury i polityki. Świadectwem tych spotkań są prezentowane na wystawie portrety Michaela Caine'a, Wojciecha Pszoniaka, Petera Ustinova czy króla Jordanii Husseina.

źródło: Dom Kultury Śródmieście