null

Wspólny Stół. Z placu Defilad na Starówkę

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Pożegnanie stołu na placu Defilad | Autor: Bartek Buk

Przez ostatnie dziewięć lat stał na placu Defilad, gdzie towarzyszył wielu wydarzeniom kulturalnym. 25-metrowy STÓŁ, który powstał z inicjatywy lokalnych instytucji kultury, społeczników i urzędników, na czas budowy na placu - został przeniesiony na Rynek Starego Miasta, gdzie zaopiekowało się nim Muzeum Warszawy. W najbliższy weekend odbędą się wokół niego wydarzenia związane z 70. Urodzinami Starówki.

Stół stanął na placu Defilad w 2014 roku, kiedy świętowane było 25-lecie wyborów roku '89.

symbolizował zwycięstwo demokracji nad autorytarnymi rządami. I radość z wolności i samorządności. Sami budowaliśmy wówczas fundamenty projektu Plac Defilad, którego celem miało być ożywianie martwej i zaniedbanej przestrzeni między teatrami Studio i Dramatycznym. Zależało nam na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni publicznej, której każdy może czuć się równoprawnym gospodarzem.

Przy Stole – a czasem na nim – odbywały się czytania performatywne, koncerty, spotkania autorskie, debaty, warsztaty, letnie kolacje, wspólne szycie flag, malowanie  transparentów, były tam demonstracje i manifestacje. Teraz Stół opuścił plac Defilad, bo miejsce to będzie lada chwila remontowane. Zamiast chować 25-metrowy, masywny mebel do magazynów, zdecydowano, że zostanie przeniesiony w inne miejsce – na Starówkę.

Muzeum Warszawy (...) przy Rynku Starego Miasta buduje partnerstwo dla uspołecznienia tej historycznej przestrzeni. Grupa staromiejskich instytucji kultury zaprasza Warszawiaków do hucznych obchodów 70-lecia odbudowy Starego Miasta. Czyż Wspólny Stół nie jest doskonałym narzędziem dla takich działań? Naszym zdaniem bardzo i dlatego wysyłamy go w podróż studyjną po mieście.

W czwartek 13 lipca wieczorem odbyło się pożegnanie Stołu na placu Defilad.  Uniesieniom, plotkom i toastom towarzyszył wyjątkowy koncert zespołu jazzowego w składzie Masecki-Więcek-Mucha-Papior (poniżej zdjęcia z tego wydarzenia).  

Urodziny Starówki

22 lipca 1953 roku oddano do użytku Rynek Starego Miasta wraz z częścią staromiejskich ulic. Chociaż prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne dziesięciolecia, ta data stanowi symboliczne zwieńczenie pierwszego etapu odbudowy nie tylko Starego Miasta, lecz także całej Warszawy. W weekend 21-23 lipca do wielkiego wydarzenia pod hasłem Urodziny Starówki przyłączy się 30 lokalnych instytucji. Wspólny Stół, przeniesiony z placu Defilad, znajdzie się w centrum tych wydarzeń. Od teraz jest pod opieką Muzeum Warszawy. W sobotę 22 lipca wieczorem przy Stole będzie można wznieść urodzinowy toast, a po nim znów zabrzmi muzyka jazzowa

 

Widok na plac Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie - ludzie zebrali się w pobliżu wielkiego drewnianego stołu, obok gra zespół muzyczny
Zobacz galerię (6 zdjęć />)
Pianista Marcin Masecki gra podczas koncertu na placu Defilad
Na placu Defilad, przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki grają muzycy, dookoła publiczność, w oddali budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Elementy wielkiego stołu, który stał na placu Defilad, przenoszone na naczepę ciężarówki, tuż przed wywiezieniem z placu. W tle wejście do Teatru Studio.
Ciężki, drewniany stół na stalowych nogach, ustawiony na Rynku Starego Miasta, dookoła kamienice