null

Poznaj naszego stypendystę: Szymon Adamczak

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie z performansu „Keeping Up With The Virus”, wykonanego 11 maja 2023 w ramach programu publicznego wystawy „Substitutes"
Szymon Adamczak, Pokazówka | Autor: Arina Bożok

2 czerwca na Jasnej 10 (Społeczna Instytucja Kultury) zaprezentuje swoje prace Szymon Adamczak, stypendysta m.st. Warszawy. Pokazane zostanie m.in. wideo, które tematycznie dotyczy jego tegorocznego stypendium.

Najczęściej twórczości Szymona Adamczaka można doświadczyć w teatrze i różnorakich wcieleniach sztuk scenicznych. Na “Pokazówkę” przygotował przede wszystkim te materiały ze swojego warsztatu dramaturga, do których zwykle widzowie nie mają dostępu.

Oprócz wyboru ze scenariuszy do spektakli i prac performatywnych, szczególnie tych zrealizowanych poza matczynym krajem, Szymon zaprezentuje kilka ze swoich ulubionych przedsięwzięć zrealizowanych z przyjaciółmi i innymi ważnymi dla niego osobami twórczymi. Można będzie zapoznać się z performatywnymi scenariuszami, wyimkami i obiektami z prywatnego archiwum oraz pracami do oglądania i słuchania.

Jasna 10 – Społeczna Instytucja Kultury 
2 czerwca, od godz. 19.00 do 22.00 (o 20.30 wydarzenie specjalne). Wstęp wolny.

15 czerwca w Komunie Warszawa Szymon Adamczak będzie uczestniczył w debacie o przyszłości sztuk performatywnych, opowie o rezydencjach i systemach wsparcia dla artystów. Komuna Warszawa jest partnerem stypendium Adamczaka.

 

BIOGRAM: 

Szymon Adamczak – urodzony w 1991 roku dramaturg, reżyser i aktywista, pracujący na styku teatru, działań performatywnych i społecznych. Otrzymał roczne stypendium na projekt pod tytułem „Pożegnanie z dyskrecją. Bob Mellors i queerowe dziedzictwo Warszawy (1991–1996)”. Adamczak zrealizuje artystyczne śledztwo, bazując między innymi na materiałach z osobistego archiwum Boba Mellorsa. W efekcie powstanie udramatyzowany scenariusz oparty na pogłębionym badaniu źródeł.