null

Dla kogo stypendium artystyczne m.st. Warszawy?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Stypendia artystyczne m.st. Warszawy, projekt Klary Czerniewskiej-Andryszczyk

Ponad pół tysiąca zgłoszeń wpłynęło w kolejnym naborze do stypendiów artystycznych. W grudniu okaże się, które projekty otrzymają finansowe wsparcie stolicy.

Wnioski przyjmowaliśmy, tak jak w ubiegłym roku, tylko online, przez specjalny formularz na stronie stypendia.um.warszawa.pl.

Wpłynęło 538 wniosków, z czego 32 odpadły, bo nie spełniały formalnych wymogów. Do dalszej oceny przekazanych zostało 506 zgłoszeń. Najwięcej, bo aż 159, dotyczy sztuk wizualnych.

W sumie jest osiem kategorii, w których można starać się o finansowe wsparcie realizacji projektu artystycznego: film (54 wnioski), literatura (78), muzyka (82), opieka nad zabytkami (7), sztuki wizualne (159), taniec (21), teatr (37) i upowszechnianie kultury (68).    

Stypendia artystyczne Warszawa przyznaje od 2009 roku. O finansowe wsparcie mogą się starać osoby, które przyczyniają się do upowszechniania i wzbogacania szeroko rozumianej kultury. Stypendia pozwalają realizować pomysły artystyczne najbardziej obiecującym i oryginalnym twórcom i twórczyniom, zarówno tym z dorobkiem, jak i debiutującym. Miasto przeznaczyło na ten cel już ponad 12 milionów złotych. W ub. roku Warszawa ufundowała 52 stypendia artystyczne o łącznej wysokości prawie 1,9 mln zł, podobna kwota będzie do podziału w 2022 r.