Swan Lake Solo – 21. Ciało/Umysł

15.10.2022 18:00 - 15.10.2022 18:35
Napisy w różnych kolorach na czarnym tle obok zdjęcia dwóch tancerzy.
21. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Ciało/Umysł to jeden z najstarszych festiwali tańca współczesnego w Polsce, istnieje od 1995 roku. Konsekwentnie promuje niezależną, światową sztukę tańca ze szczególnym nastawieniem na dialog międzykulturowy, wspieranie empatii, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Prezentuje performanse, które zrywają ze standardowymi rozwiązaniami twórczymi, dialogują z dziedzictwem tej dziedziny sztuki oraz prowokują do myślenia.

Swan Lake Solo – Premiera polska / 35 min / STUDIO teatrgaleria

Klasyka obciążona polityką – streszczona w ciele jednej ukraińskiej tancerki

Począwszy od 1895 roku (premiera wersji Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa) Jezioro łabędzie jest pomnikiem klasyki baletowej, silnie obciążonym politycznym dziedzictwem. W świetle inwazji Rosji na Ukrainę zadajemy pytanie o to, jak dziś mówić o rosyjskim balecie klasycznym. Czy można wyzwolić go spod ciężaru zbiorowej, politycznej odpowiedzialności?

Od czasu upadku Gorbaczowa (1991) telewizja w Rosji transmituje balet Czajkowskiego, gdy tylko wiadomości stają się zbyt gorące. 9 marca 2022 roku na pierwszej stronie opozycyjnej gazety „Nowaja Gazieta” pojawiły się sylwetki czterech tancerek z Jeziora łabędziego na tle atomowego grzyba.

Po wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 Olga Dukhovnaya zrezygnowała ze stworzenia choreografii Jeziora łabędziego dla 32 tancerzy, orkiestry i śpiewaków na zamówienie moskiewskiego Muzeum Sztuki Współczesnej. We współpracy z Antonem Svetlichnym, autorem kompozycji elektronicznej z wykorzystaniem fragmentów oryginalnej partytury, Dukhovnaya proponuje autorską, nowoczesną i krytyczną wersję Jeziora łabędziego, w której cały corps de ballet to jeden wykonawca: ona.

Więcej o spektaklu

Program 21. Festiwalu Ciało/Umysł