null

Stołeczne teatry lalek mają swoje święto

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny tradycyjnie obchodzony jest Światowy Dzień Lalkarstwa. Twórczyniom i twórcom sztuki lalkarskiej składamy najlepsze życzenia!

Specjalne orędzie na Światowy Dzień Lalkarstwa – ustanowiony w 2000 roku przez Międzynarodową Unię Lalkarską UNIMA - napisała w tym roku Ranjana Pandey, indyjska lalkarka, dramaturżka, reżyserka teatralna i telewizyjna, pedagożka, stosująca lalkarstwo jako terapię. 

Morze zawsze niosło gawędziarzy i ich historie z jednego brzegu na drugi, z jednej wyspy na drugą, z jednego kontynentu na wszystkie inne. Historie wirowały w nim, mieszając się w wielu kulturalnych kotłach, przez co stawały się magiczne i nieśmiertelne. Od zarania dziejów opowieści uzupełniały się tworząc historie pełne morskich smoków, syren i wielu innych fantastycznych stworzeń.

- pełną treść orędzia można przeczytać m.in na stronie stołecznego Teatru Baj.

Warszawskie teatry lalkowe – Baj, Lalka i Guliwer – są zrzeszone w Polskim Ośrodku Lalkarskim, największej w kraju organizacji pozarządowej skupiającej osoby i instytucje związane ze sztuką lalkarską. 

Życzymy wszystkim twórcom, a także naszym Drogim Widzom: pokoju, sił i nadziei oraz niegasnącej pasji powoływania na nowo sztuki formy, wyobraźni i metafory

- takie życzenia zamieścił z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa Teatr Lalka. Przyłączamy się do tych życzeń i serdecznie zapraszamy do warszawskich teatrów lalkowych! 

Zdjęcie dwóch kukiełek na tle zaplecza scenicznego.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Na niebieskim tle postać tytułowego rybaka z siecią w rękach na łodzi
Zdjęcie ze spektaklu: fantazyjne ptaki na scenie i wyżej wśród scenografii wyglądającej jak skrzydła.