null

Święto czytelników, pisarzy i artystów

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Kilka książek ustawionych przy ścianie, grzbietami do niej. Pomiędzy nimi - drobne gałązki zasuszonych czerwonych kwiatków

W piątek 21 czerwca rusza Big Book Festival – Duży Międzynarodowy Festiwal czytania. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Jesteśmy iluzją!".

Dwunasta edycja festiwalu to trzy dni wydarzeń inspirowanych literaturą. W programie znałazło się 25 wydarzeń – spotkań i rozmów literackich, debat z autorytetami, aktorskich interpretacji współczesnych powieści, wykładów, wydarzeń teatralnych.

Festiwal będzie poświęcony refleksji nad zwodniczością świata, fałszywymi wyobrażeniami i pozorami, jakich doświadczamy i jakie współtworzymy.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w dwóch lokalizacjach: w Big Book Cafe MDM [ul. Koszykowa 34/50] oraz w Big Book Cafe [ul. J. Dąbrowskiego 81].

Wstęp na wydarzenia jest wolny. Część z nich będzie transmitowana na profilu FB Big Book Festival oraz na YouTube.

3 dni z literaturą

Festiwal zaczyna się w piątek 21 czerwca. Tego dnia odbędzie się debata kryzysie zdrowia psychicznego współczesnej młodzieży, spotkanie poświęcone malarce Artemisia Gentileschi oraz spektakl otwarcia (teatr jednego aktora i pokaz tańca nowoczesnego Panika”).

W sobotę zapraszamy m.in. na Duży Targ Książki, na którym będzie można zaopatrzyć się w książki w atrakcyjnych cenach. Tego dnia odbędą się też rozmowy z Tomaszem Stawiszyńskim, Bartoszem Józefiakiem, Trude Marstein, Julią Łapińską czy też z Martą Sawicką-Danielak. W sobotę odbędzie się także spacer z Błażejem Brzostkiem śladami budowli epoki stalinizmu i socrealizmu warszawskiego. W debacie „Iluzje naszych czasów” wezmą udział: Magłorzata Szumowska, Krystyna Dąbrowska i Andrzej Leder. Ten dzień festiwalowy zakończy performatywno-literackie widowisko z elementami pokazu iluzji, w którym autorki poszukają pogubionych w historii Polski i kultury magiczek.

Niedziela to m.in. spotkanie poświęcone najważniejszym książkom naszego życia, kalambury literackie połączone z dyskusją. Tego dnia będzie można wysłuchać wykładu Małgorzaty Czyńskiej o życiu i twórczości Leonory Carrington. Katarzyna Herman i Rafał Królikowski interpretować będą teksty Leonory Carrington z tomu  „Siódmy koń. Opowiadania zebrane”, a aktorzy Mikołaj Kubacki i Daria Polunina interpretują fragmenty przewrotnej powieści „System” Amandy Svensson. Festiwal zakończy rozmowa z twórcami spektaklu „1989”.

Szczegółówy program dostępny jest na stronie festiwalu.