null

Święto ukraińskiego kina: 6. Festiwal Filmowy Ukraina!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Festiwal odbędzie się w dniach 12-18 listopada w Kinotece, a od 11 do 21 listopada najlepsze ukraińskie filmy oraz spotkania z twórcami zaprezentowane zostaną również w wersji online na platformie Mojeekino.

W tym roku organizatorzy zaprezentują najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii, a festiwal zostanie poszerzony także o pokazy filmów z krajów sąsiadujących z Ukrainą i Polską. W programie znajdzie się szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak zajęcia dla dzieci, debaty, wystawa, spotkania z ukraińskimi twórcami filmowymi. Przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności podczas poprzednich edycji festiwalu.

 

Po raz pierwszy na festiwalu Ukraina! zorganizowany zostanie konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. W tegorocznym programie głównym znalazły się najlepsze i najnowsze ukraińskie filmy, między innymi nagrodzony na festiwalu w Berlinie odważny film reżyserki Kateryny Hornostai „Przystanek Ziemia”. Kolejnym tytułem zasługującym na uwagę jest dramat sportowy w reżyserii Tarasa Drona pod tytułem „Z zawiązanymi oczami” produkcja ta zwyciężyła w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2020 roku oraz zdobył Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie.

Na festiwalu nie zabraknie także filmów dokumentalnych. Jednym z nich jest „Ziemia” Iwana w reżyserii Andrija Łyseckiego, zdobywca nagrody dla najlepszego filmu podczas Międzynarodowego Festiwalu Praw Człowieka Docudays UA.

Program Festiwalu

Wydarzenia towarzyszące