null

Szajna: Mierzę celniej bo na pudła nie mam czasu – wystawa w Muzeum Karykatury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
29.10.2022 - 11.12.2022
Zdjęcie mężczyzny widzene przez dziurkę do klucza. Na górze w długim tekście wyróżniony na żółto fragment: "Szajna. Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu".
Szajna w Muzeum Karykatury

Wystawa przypomina jednego z najważniejszych twórców powojennej sztuki polskiej. W setną rocznicę urodzin Józefa Szajny Muzeum Karykatury organizuje jedyną tak szeroką prezentację jego twórczości.

Wystawa „Szajna: Mierzę celniej, bo na pudła nie mam czasu” przybliża świat wyobraźni artysty. Zobaczyć będzie można najważniejsze realizacje artysty, a także mniej znane prace z jego archiwum, w tym twórczość satyryczną.

Twórczość Szajny, naznaczona doświadczeniem Auschwitz, to ciągłe próby zrozumienia ludzkiej natury. Artysta skupiał się na ciele i materii, a człowiek był zawsze w centrum jego zainteresowań. Wystawa prezentuje Szajnowskie wariacje na temat postaci ludzkiej i twarzy.

Najważniejsze przedstawienia Szajny zostały uwiecznione na zdjęciach mistrzów teatralnej fotografii – Wojciecha Plewińskiego i Stefana Okołowicza. Czarno-białe fotografie są artystycznym filtrem, przez jaki postrzegamy dziś teatralną działalność Szajny. Sprowadzenie teatralnych obrazów do kontrastu czerni i bieli potęguje perswazyjność wizualnego przekazu, z czego Szajna – jako grafik – doskonale zdawał sobie sprawę.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja, w której znajdzie się esej kuratorki o Szajnie i jego sztuce, stanowiącej zapis zmagań z traumą wojny.

źródło: Muzeum Karykatury

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.