null

Klasyczne muzykowanie w szalonym tempie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika, w okręgu obrośniętym kwiatami, obraz przedstawiający kobietę grająca na fortepienia i mężczyznę grającego na wiolonczelli. Na dole na czarno tekst: "23 - 25 września, Szalone Dni Muzyki, Ballady i Romanse".

35 koncertów w trzy dni, setki artystów z Polski i zagranicy – ostatni weekend września pod znakiem Szalonych Dni Muzyki, organizowanych przez Sinfonię Varsovię. Dwunastej edycji festiwalu patronują Franciszek Schubert i Adam Mickiewicz.

Punktem wyjścia dla stworzenia romantycznego programu festiwalu były dwie ważne rocznice: 225 lecie urodzin Franciszka Schuberta, wielkiego prekursora muzycznego romantyzmu, i 200-lecie wydania “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Pierwszy z jubileuszy uhonorowany zostanie wykonaniem najznakomitszych dzieł kompozytora, m.in.: cyklu pieśni Podróż zimowa, XII, XIII i XIV Kwartetu smyczkowego, a także Symfonii Niedokończonej. Program festiwalu ukaże również niezwykłą międzynarodową popularność polskiego poety, którego twórczość stanowiła inspirację najwybitniejszych kompozytorów całej Europy. 

Dla dorosłej i młodszej publiczności

Krótkie koncerty od rana do wieczora, przystępne ceny biletów i wykonania na najwyższym poziomie. Szalone Dni Muzyki to festiwal, który jest jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń popularyzujących muzykę klasyczną na świecie. Program skierowany jest nie tylko do dorosłej publiczności – jego znaczną część stanowią także koncerty familijne, podzielone między różne kategorie wiekowe (0–5, 3+, 6+ i 9+ lat), a dostosowane do zainteresowań i zdolności percepcyjnych dzieci i młodzieży.

Muzyczny fenomen

Festiwal narodził się we Francji jako La Folle Journée. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, a organizatorem – Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Po raz pierwszy festiwal odbył się w Nantes w 1995 roku, ale jego idea szybko przekroczyła granice Francji i na przestrzeni lat stał się prawdziwie międzynarodowym muzycznym fenomenem. Jedenaście dotychczasowych edycji polskiej odsłony Szalonych Dni Muzyki to ponad 700 występów z kilkoma tysiącami artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tysięcy słuchaczy.