null

Tu mieszkała Poetka! Warszawa pamięta o Julii Hartwig

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na ścianie budynku przy Marszałkowskiej 68/70 odsłonięto tablicę upamiętniającą Julię Hartwig. W tym roku przypada setna rocznica urodzin poetki.

To kolejna pamiątkowa tablica upamiętniająca wybitną postać związaną z Warszawą. Na ścianie kamienicy przy Marszałkowskiej wisi także tablica przypominająca o poecie Arturze Międzyrzeckim, mężu Julii Hartwig. Teraz odsłonięta została druga - upamiętniająca poetkę, która, gdyby żyła, obchodziłaby w tym roku setne urodziny.   

Dziękuję inicjatorom za szybką realizację pomysłu, to ważne abyśmy także w przestrzeni publicznej dbali o pamięć o osobach, z których stolica jest dumna. Razem ze Staromiejskim Domem Kultury prowadzimy w tym roku wiele działań promujących literaturę, szczególnie poezję

- mówiła podczas odsłaniania tablicy Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. Rodzinę Julii Hartwig reprezentował na uroczystości Maciej Czajkowski, który przeczytał list od córki poetki. Mieszkająca w USA Daniela Lehtinen podziękowała władzom Warszawy za pamięć o jej matce, a wspólnocie mieszkaniowej za inicjatywę umieszczenia tablicy, na domu, w którym w dzieciństwie mieszkała.

Julia Hartwig-Międzyrzecka była poetką, eseistką, tłumaczką, autorką kilkunastu zbiorów poezji, prozy poetyckiej, monografii, esejów, tłumaczeń, książek dla dzieci. W czasie wojny była łączniczką Armii Krajowej. Działała w podziemnym ruchu kulturalnym, także w okresie PRL angażowała się w działalność opozycyjną. 

Cytaty z twórczości Julii Hartwig, a także Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Tadeusza Różewicza oraz Stanisława Lema, są obecne w przestrzeni publicznej miasta, za sprawą kampanii literackiej, którą Warszawa realizuje wspólnie z SDK.