null

Papierosiarze z placu Trzech Krzyży upamiętnieni

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Warszawie odsłonięta została tablica upamiętniająca papierosiarzy - małych żydowskich bohaterów, którzy dzięki swojej odwadze, pomysłowości i solidarności zdołali przeżyć dramatyczny czas wojny.

To niemal nieznana historia z czasów drugiej wojny światowej. Dzieci, w wieku od sześciu do szesnastu lat, po ucieczce z warszawskiego getta zostały bez wsparcia, całkowicie zdane na siebie. Zarabiały handlując papierosami i gazetami na placu Trzech Krzyży, a ich klientami byli niemieccy żołnierze, esesmani, gestapowcy. 

Grupa młodych papierosiarzy przetrwała wojnę, a ich historia została opisana przez ocalałego z getta Józefa Ziemiana, który zetknął się z małymi bohaterami jesienią 43 roku. Książka "Papierosiarze z placu Trzech Krzyży" to lektura szkolna w Izraelu - w języku hebrajskim i jidysz miała co najmniej 24 wydania. W Polsce wydano ją trzykrotnie. Jest znana w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech (gdzie wydano ją w jidysz i po niemiecku), Brazylii, Urugwaju, Francji i w innych krajach.

Warszawa powinna pamiętać o małych bohaterach z placu Trzech Krzyży, o dzielnych dzieciakach, które nie zwątpiły i nie poddały się, walczyły – wspólnie, solidarnie, z ogromnym poświęceniem

- mówiła, odsłaniając pamiątkową tablicę wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. 

Odsłonięciu tablicy towarzyszyła inauguracja strony internetowej poświęconej małym żydowskim bohaterom www.papierosiarze.pl